• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 2.12.2024Meniny má Bibiána
Bratislava

COVID-19 počas tehotenstva: Vedci majú pozitívne správy

  • 20:01 04.02.2021
  • Philadelphia
COVID-19 počas tehotenstva: Vedci majú pozitívne správy

Vedci študovali viac ako 1700 vzoriek krvi matiek a novorodencov. Osemdesiattri z týchto matiek malo protilátky proti koronavírusu.

Nová štúdia naznačuje, že tehotné ženy, ktoré boli infikované novým koronavírusom, dokážu svojmu nenarodenému dieťaťu odovzdať ochranné protilátky.

Vedci z Philadelphie zistili, že ak sa matka nakazí počas tehotenstva, protilátky proti ochoreniu COVID-19 môžu prechádzať do placenty nenarodeného dieťaťa.

Zistenia sú dobrým znamením pre potenciálnych rodičov, ale vedci tvrdia, že nie sú schopní s istotou potvrdiť, či bude novorodenec infikovanej matky úplne chránený pred Covid-19, pretože sú potrebné ďalšie výskumy.

Štúdia publikovaná v časopise JAMA Paediatrics sledovala protilátky vo vzorkách krvi matiek, ako aj pupočníkovej krvi - z placenty a pripojenej pupočnej šnúry - ihneď po pôrode. Pupočníková krv je presným odrazom krvi novorodenca v čase narodenia.

83 z 1 471 žien v štúdii, ktorá sa uskutočnila medzi 9. aprílom a 8. augustom 2020, malo pozitívny test na COVID-19 a protilátky sa našli v pupočníkovej krvi 72 detí. Jedenásť detí narodených matkám pozitívnym na koronavírus, ktoré nemali protilátky, mali negatívny výsledok testu na COVID-19.

„V tejto kohortnej štúdii sa materské protilátky proti SARS-CoV-2 prenášali cez placentu po asymptomatickej aj symptomatickej infekcii počas tehotenstva,“ píšu autori štúdie. Vedci tiež zistili, že ak mala matka vysoký počet protilátok, tak aj dieťa ich dostalo viac.

Medzi infekciou matky a pôrodom musí byť dostatok času

Doktorka Karen Puopolo povedala:

„Toto zistenie je potrebné brať v kontexte so skutočnosťou, že SARS-CoV-2 je nový vírus. Preto čas medzi vystavením vírusu matky a pôrodom novorodenca nebol nikdy v našej štúdii dlhší ako tri až štyri mesiace a vo väčšine prípadov bol tento čas kratší.

Je však tiež potrebné, aby medzi infekciou matky a pôrodom bol dostatok času na to, aby matka vytvorila typ protilátok, ktoré prechádzajú placentou, a aby došlo k prechodu. Zistili sme, že ak bol čas medzi vystavením vírusu a pôrodom najmenej dva až tri týždne, potom sme mohli nájsť protilátky u novorodenca."

Vedci tvrdia, že ich objav podporuje potenciál protilátok od matky chrániť novorodenca pred infekciou. Výsledky štúdie by však nemali meniť spôsob, akým sa v súčasnosti staráme o tehotné ženy a ich novorodencov.

Nedá sa jednoznačne povedať, že novorodenec bude pred COVID-19 úplne chránený. „Je potrebné ešte zistiť, aké hladiny a typy protilátok chránia novorodencov pred infekciou SARS-CoV-2 a ako dlho môžu tieto protilátky pretrvávať v obehu novorodenca,“ dodala Puopolo.

Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

21:06 30.11.2024Veda

WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

20:03 17.11.2024Veda

Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

7:01 17.11.2024Veda

Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

20:01 16.11.2024Veda

Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

7:24 04.11.2024Veda

Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.