Nasýtené tuky vôbec nie sú na škodu! Slanina či syr vás ochránia pred týmito diagnózami
Zdravotníkmi démonizované nasýtené tuky, ktoré možno nájsť napríklad v čokoláde, syre, masle či hovädzom mäse, dokážu telu pomôcť. Toto o nich hovoria výskumy.
Zdravotnícke organizácie, výživoví poradcovia a lekári neustále prehlasujú, že základom zdravej stravy je okrem iného aj minimum nasýtených tukov. Mnohými zatracované tuky, ktoré možno nájsť v syre, tučných mäsách či masle, ale v skutočnosti chránia pred vznikom niekoľkých ochorení.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by priemerný dospelý nemal za deň skonzumovať viac ako 10 percent nasýtených tukov z celkového kalorického príjmu (teda okolo 150-250 kalórií). Vždy, keď sa dá, by sme nasýtené tuky mali vymeniť za zdravšie nenasýtené.
Podľa amerického výskumu, ktorý bol publikovaný na stránkach Science Advances, ale vysoké množstvo nenasýtených tukov uskladnených v okolí orgánov brušnej dutiny produkuje molekuly, ktoré vyvolávajú poškodenie buniek, zápal, či dokonca zlyhanie orgánov. V preklade teda môžeme povedať, že obezita (ktorá vzniká pri nadmernom množstve nasýtených tukov v tele) dokáže pacientov ochrániť pred niektorými vážnymi ochoreniami. Jedným z nich je aj akútna pankreatitída (zápal pankreasu).
„Zistili sme, že vyššie množstvo nenasýteného tuku u chudších ľudí môže zhoršiť priebeh akútnej pankreatitídy. U osôb konzumujúcich vyššie množstvo nasýteného tuku je toto riziko nižšie.“
Výskumy v minulosti už dokázali, že obezita chráni pacientov s akútnymi medicínskymi diagnózami, ako sú popáleniny, zlomeniny alebo operácia srdca. „Obezita pri niektorých ochoreniach zastáva ochrannú funkciu,“ uvádzajú autori štúdie z Mayo Clinic v Arizone a Washingtonskej univerzitnej školy medicíny v Missouri.
Tento „paradox obezity“ sa vedci pokúsili lepšie pochopiť tak, že vyhodnotili, ako sa typ tukov v strave podieľa na zložení telesného tuku, a ako súvisí so závažnosťou akútnej pankreatitídy. Poslúžilo im k tomu 20 zdravotných záznamov z 11 krajín. Záznamy obsahovali údaje o pankreatitíde, pričom priemerné BMI (index telesnej hmotnosti) pacientov bolo 30 (od tohto bodu možno pacienta označiť za obézneho).
Výskum preukázal nepatrné súvislosti medzi množstvom pacientov so závažnou akútnou pankreatitídou a množstvom nenasýteného tuku, ktorý jedia. Z výsledkov tiež vyplýva, že závažnejšou formou ochorenia sú zväčša postihnutí pacienti s nižším BMI pochádzajúci z krajín, ktoré spotrebujú viac potravín s nižším obsahom nasýtených mastných kyselín.
Hlavným negatívnom stravy s vysokým obsahom nenasýtených tukov sú takzvané neesterifikované mastné kyseliny (NEFA), ktoré sa tvoria v oblasti brušnej dutiny (sú zložkou viscerálneho tuku na bruchu). Tieto látky spôsobujú bunkové poškodenie, zápal a zlyhanie orgánov aj u ľudí s pomerne nízkym BMI.
Vzniku týchto mastných kyselín dokáže zabrániť viscerálny tuk s vyšším obsahom nasýtených tukov, ktorý teda tiež zmierňuje priebeh pankreatitídy.
Vedci si overili výsledky aj na pokusných myšiach. Myši kŕmili buď stravou s bohatým obsahom kyseliny linolovej (nenasýtená mastná kyselina) alebo kyseliny palmitovej (nasýtená mastná kyselina).
Po tom, ako u myší vyvolali zápal pankreasu, len 10 percent z tých, ktoré prijímali kyselinu linolovú prežilo viac ako tri dni. O prežitie však nemuseli bojovať myši, ktoré v strave prijímali kyselinu palmitovú – po troch dňoch žilo 90 percent z nich.
Jedlá s najvyšším obsahom nasýtených tukov
- tučné červené mäso, napríklad hovädzie alebo bravčové
- maslo a výrobky z neho, vrátane cesta a pečiva
- koláče a sušienky
- syr, smotana a zmrzlina
- čokoláda
Jedlá s najvyšším obsahom nenasýtených tukov
- orechy a semiačka
- ryby, napríklad losos a makrely
- rastlinné oleje
- arašidové maslo
- avokádo
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.
Test čajových vrecúšok: Tieto môžu byť pre vás obzvlášť nebezpečné
Vedci varujú pred pitím čaju baleného vo vrecúškach.