Ako vplývajú elektronické cigarety na pamäť a myslenie

Vedci skúmali účinky e-cigariet na mozog.
Elektronické cigarety sa vyznačujú tým, že neprodukujú škodlivý dym, ktorý by mohol uškodiť pasívnym fajčiarom. Ľudia, ktorí ich však sami fajčia, môžu mať z e-cigariet takzvané zahmlené myslenie.
Štúdie publikované v akademických časopisoch Tobacco Induced Diseases a PLOSONE potvrdili, že fajčenie elektronických cigariet je spojené s problémami s pamäťou a sústredením.
Štúdie odhalili, že ľudia, ktorí fajčia e-cigarety majú trikrát až štyrikrát väčšie riziko zahmleného myslenia. Spoluautorka štúdie Dongmei Li uviedla, že fajčenie elektronických cigariet by sa nemalo považovať za bezpečnú alternatívu k fajčeniu tabaku.
Výsledky pochádzajú z dvoch národných prieskumov, ktoré zahŕňali takmer milión ľudí. V prieskumoch sa pýtali ľudí na fajčenie e-cigariet a akékoľvek problémy s pozornosťou, pamäťou a koncentráciou.
Najhoršia je kombinácia bežných cigariet s elektronickými
Obidve štúdie zistili, že fajčenie elektronických cigariet bolo spojené s väčšími problémami s duševnými funkciami. Najväčšie problémy mali ľudia, ktorí fajčili bežné cigarety aj e-cigarety.
Štúdia tiež zistila, že elektronické cigarety sú silnejšie spojené so zahmleným myslením, ak sa začnú fajčiť pred dosiahnutím veku 14 rokov. Pritom podľa prieskumu viac ako štvrtina študentov stredných škôl v roku 2019 vyskúšala elektronické cigarety.
Počet mladých ľudí, ktorí fajčia tieto cigarety je obzvlášť znepokojivý. Podľa vedcov je preto nutné zasiahnuť čo najskôr a programy prevencie až na stredných školách prichádzajú neskoro. Autori štúdie píšu, že dospievanie je kritickým obdobím pre vývoj mozgu:
"Počas dospievania sa mozog stále vyvíja a je zraniteľný voči neurotoxickým látkam, ako je nikotín. Predchádzajúce štúdie o kognitívnych účinkoch nikotínu zistili, že rané vystavenie nikotínu môže mať vplyv na vývoj mozgu v mladosti a viesť ku kognitívnym deficitom v neskoršom živote.“
Aj keď elektronické cigarety dostávajú do tela menej nebezpečných zlúčenín, poskytujú rovnaké alebo väčšie množstvo nikotínu.
„Za posledných pár rokov sa používanie elektronických cigariet podstatne zvýšilo a e-cigarety sa stali najpoužívanejším tabakovým výrobkom medzi mládežou,“ uviedli autori štúdie.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.