Ako vplývajú elektronické cigarety na pamäť a myslenie
Vedci skúmali účinky e-cigariet na mozog.
Elektronické cigarety sa vyznačujú tým, že neprodukujú škodlivý dym, ktorý by mohol uškodiť pasívnym fajčiarom. Ľudia, ktorí ich však sami fajčia, môžu mať z e-cigariet takzvané zahmlené myslenie.
Štúdie publikované v akademických časopisoch Tobacco Induced Diseases a PLOSONE potvrdili, že fajčenie elektronických cigariet je spojené s problémami s pamäťou a sústredením.
Štúdie odhalili, že ľudia, ktorí fajčia e-cigarety majú trikrát až štyrikrát väčšie riziko zahmleného myslenia. Spoluautorka štúdie Dongmei Li uviedla, že fajčenie elektronických cigariet by sa nemalo považovať za bezpečnú alternatívu k fajčeniu tabaku.
Výsledky pochádzajú z dvoch národných prieskumov, ktoré zahŕňali takmer milión ľudí. V prieskumoch sa pýtali ľudí na fajčenie e-cigariet a akékoľvek problémy s pozornosťou, pamäťou a koncentráciou.
Najhoršia je kombinácia bežných cigariet s elektronickými
Obidve štúdie zistili, že fajčenie elektronických cigariet bolo spojené s väčšími problémami s duševnými funkciami. Najväčšie problémy mali ľudia, ktorí fajčili bežné cigarety aj e-cigarety.
Štúdia tiež zistila, že elektronické cigarety sú silnejšie spojené so zahmleným myslením, ak sa začnú fajčiť pred dosiahnutím veku 14 rokov. Pritom podľa prieskumu viac ako štvrtina študentov stredných škôl v roku 2019 vyskúšala elektronické cigarety.
Počet mladých ľudí, ktorí fajčia tieto cigarety je obzvlášť znepokojivý. Podľa vedcov je preto nutné zasiahnuť čo najskôr a programy prevencie až na stredných školách prichádzajú neskoro. Autori štúdie píšu, že dospievanie je kritickým obdobím pre vývoj mozgu:
"Počas dospievania sa mozog stále vyvíja a je zraniteľný voči neurotoxickým látkam, ako je nikotín. Predchádzajúce štúdie o kognitívnych účinkoch nikotínu zistili, že rané vystavenie nikotínu môže mať vplyv na vývoj mozgu v mladosti a viesť ku kognitívnym deficitom v neskoršom živote.“
Aj keď elektronické cigarety dostávajú do tela menej nebezpečných zlúčenín, poskytujú rovnaké alebo väčšie množstvo nikotínu.
„Za posledných pár rokov sa používanie elektronických cigariet podstatne zvýšilo a e-cigarety sa stali najpoužívanejším tabakovým výrobkom medzi mládežou,“ uviedli autori štúdie.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.