Schôdzu o odvolávaní Fica prerušili, schválili návrh Smeru
Poslanci Národnej rady SR v stredu o siedmej hodine ráno prerušili mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa opozícia pokúsila odvolať premiéra Roberta Fica.
Následne budú od deviatej hodiny pokračovať v 23. riadnej schôdzi a v mimoriadnej schôdzi venovanej odvolávaniu premiéra budú pokračovať v stredu o 19:00.
Tento návrh predložený predsedom parlamentu Pavla Pašku totiž v utorok pred polnocou podporili poslanci Smeru. "Vy pošliapavate demokraciu, zneužívate moc veľmi hrubým spôsobom. Robíte si z ľudí, parlamentu a ústavy dobrý deň. Čo tu predvádzate je svinstvo," reagovala poslankyňa OĽaNO Helena Mezenská.
Predseda parlamentu Pavol Paška mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu premiéra Roberta Fica otvoril v utorok o 15:00.
Návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády podpísali poslanci všetkých opozičných strán. Fico podľa opozície krajinu predal oligarchom.
Hovoriť o tom podľa opozičných strán majú vládne podklady ku kúpe 49-percentného podielu SPP, ktoré vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors.
Tá sa už v súčasnosti volá EP Investment Advisors a je prepojená so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá svoj podiel štátu predáva.
Návrh na odvolanie za opozíciu predstavil Daniel Lipšic, ktorý v rozprave označil Fica za lokaja finančných skupín a jeho vládu za vládu lokajov. Za rečnícku pult sa následne postavil aj samotný premiér a Lipšicovi vyčítal konfrontačný tón diskusie.
Členovia vlády a poslanci za stranu Smer-SD potom odišli z rokovacej sály parlamentu, vyzval ich k tomu Robert Fico. "Nechajme našich pravicových priateľov, nech rokujú. Keď dokončia diskusiu, nech nás zavolajú, prídeme radi hlasovať," vyhlásil v závere svojho vystúpenia na mimoriadnej schôdzi parlamentu.
Prístup koaličných poslancov sa nepáčil aj Igorovi Matovičovi a Helene Mezenskej (OĽaNO). Obaja sa rozhodli, že schôdzu zablokujú až do rána čítaním materiálov súvisiacich s kúpou stratovej SPP. Nesúhlasili totiž s tým, aby parlament o takejto dôležitej veci rokoval v noci. (Smer predtým odsúhlasil, že schôdza bude pokračovať aj po 19:00.)
"Je to doslova obtieranie si svojich špinavých topánok o opozičných poslancov. Je to potieranie možnosti vyjadriť svoj názor, lebo človek nie je v noci fyzicky bdelý. Nemyslím si, že je normálne, aby sme ďalej pokračovali takýmto spôsobom, že nám parlamentný valec vždy pri nepríjemných témach, ktoré nechce počúvať, odsúhlasí nočné rokovanie," vyhlásil Matovič a štyri hodiny čítal materiál o transformácii SPP. Svoje vystúpenie skončil zhruba o 23:00.
Ešte pred Matovičom v rozprave vystúpil poslanec Ivan Švejna (Most-Híd). Ten tvrdí, že ak by kúpa časti SPP mala byť férovou transakciou, Energetický a průmyslový holding (EPH) by mal štátu zaplatiť stovky miliónov eur. "Vláda prebrala stratovú časť subjektu. Výsledkom je radikálne zvýšenie trhovej hodnoty časti EPH, pretože teraz nebude musieť znášať straty," vyhlásil Švejna.
Pripomenul tiež, že rozhodnutie Roberta Fica nie je len otázkou tejto vlády, ale aj tých budúcich, ktoré toto rozhodnutie budú musieť znášať. Na záver vystúpenia poprial veľa šťastia všetkým multimilionárom, ktorým sa zo dňa na deň rozrastá majetok a ktorí sú schopní takto rýchlo znásobiť svoje investície.
Premiér Fico bude čeliť odvolávaniu tretíkrát
Premiér Robert Fico čelil odvolávaniu aj počas svojej prvej vlády, koncom roka 2007 a začiatkom roka 2008. Mimoriadna schôdza NR SR sa konala 6. decembra 2007. Na večerné hodiny ju zvolal predseda NR SR Pavol Paška.
Schôdzu o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi iniciovala 5. decembra 2007 opozícia po tom, ako 4. decembra 2007 poslanci NR SR vyslovili vláde Roberta Fica dôveru a súčasne schválili štátny rozpočet na rok 2008. Zo 146 prítomných poslancov o dôvere premiérovi a rozpočte hlasovalo 4. decembra 2007 za 85 poslancov, proti bolo 61 poslancov.
Dohodu koaličných lídrov, že sa tieto hlasovania spoja, odsúhlasila vláda. Koaličným partnerom to navrhol Robert Fico po vládnej kríze, ktorá vznikla pre prevody pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde. Opozícia 6. decembra protestovala proti nočnému rokovaniu a odišla z pléna NR SR. Keďže predkladateľ návrhu nebol prítomný v rokovacej sále, návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Ficovi neodznel a v záverečnom hlasovaní ho nepodporil ani jeden prítomný poslanec. Proti návrhu bolo 78 koaličných poslancov.
Ďalšia schôdza NR SR o vyslovení nedôvery vláde sa konala aj 22. januára 2008. Opozícia predložila do NR SR návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi 17. januára 2008. Návrh podpísalo 46 opozičných poslancov. Hlavným dôvodom bol škandál súvisiaci s prevodom pozemkov pod Tatrami, ďalším dôvodom bolo netransparentné pozadie nadobudnutia niektorých nehnuteľností Robertom Ficom.
Predseda parlamentu Pavol Paška rozhodol, že schôdza sa začne 22. januára o 19:00 a obhajoval sa tým, že iný termín nebol možný najmä pre zaneprázdnenosť premiéra. Napriek žiadosti koalície, aby rokovanie trvalo bez prerušenia až do záverečného hlasovania, práve pre neúčasť koaličných poslancov nebola NR SR ráno pred 6:00 uznášaniaschopná.
Koalícia sa v rokovacej sále zdržiavala minimálne, vypočuť si prišla len predsedu vlády. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda tvrdil, že poslanci SDKÚ-DS považujú nočné rokovanie za škandalózne, splnia si však ústavnú povinnosť. Premiér Robert Fico ostal vo funkcii. Návrh opozície podporilo 55 poslancov, na odvolanie bolo potrebných minimálne 76 hlasov.
Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur
Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvinených.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.