5 vecí, ktoré sa stanú, ak si nezačnete častejšie prať posteľné obliečky

Pravidelná zmena posteľnej bielizne by v každej domácnosti mala prebehnúť aspoň raz za dva týždne. Ak sa tak nestane, odrazí sa to aj na zdraví.
Človek prespí až tretinu života. To, čo je pre mnohých príjemné, je vo svojej podstate aj nadmieru nechutné – počas spánku sa totiž z tela uvoľňuje maz, špina, pot a odumreté bunky pokožky, pričom všetok tento odpad končí v posteli.
Ak sa chceme vyhnúť nepríjemným následkom kontaktu s nahromadenými výlučkami organizmu, posteľnú bielizeň by sme mali prať najmenej raz za dva týždne. Ak takúto starostlivosť zanedbáte, riskujete týchto 5 následkov:
1. Akné a podráždená pokožka
Náhly výskyt vyrážok na pokožke tváre môže svedčiť o znečistenom vankúši. Každou nocou strávenou na neopranej obliečke sa na nej hromadia odumreté bunky pokožky, maz a baktérie, ktoré prispievajú k upchávaniu pórov a vzniku akné. V škárach obliečok a matracov tiež prebývajú drobné roztoče, ktoré zas môžu vyvolať začervenanie pokožky.
Keďže vankúš denne prichádza do kontaktu s najcitlivejšou časťou pokožky na tvári, odporúča sa meniť jeho obliečku o čosi častejšie – približne raz za 3-4 dni.
2. Alergie
Ak počas noci kýchate alebo vás svrbí pokožka, príčina je jasná – alergia. Jej spúšťače sú rôzne, od peľu cez prach až po roztoče, ktoré môžu spôsobiť až príznaky podobné astme. Roztoče z posteľnej bielizne vyženiete jedine častým praním pri horúcej teplote vody. Pomôže tiež investícia do matracov, vankúšov a perín určených pre alergikov.
3. Kliešte, roztoče, výkaly
Všetky tieto neduhy nám do postele môže priniesť domáci miláčik. Spávanie so psom alebo s mačkou je síce pre mnohých upokojujúce, ale ak nedbáte o pravidelnú hygienu domáceho zvieratka, riskujete vlastné zdravotné problémy.
Po každom venčení psom skontrolujte pokožku, či sa na nej nenachádzajú kliešte, ktoré prenášajú lymskú boreliózu, alebo iné parazity. Psy a mačky by sme mali pravidelne kúpať aj kvôli roztočom, ktoré môžu prenášať v kožuchu. Samozrejmosťou je časté pranie posteľnej bielizne.
4. Svrbenie pokožky hlavy
Roztoče a prach nie je jediné, čo vie znepríjemniť spánok. Vlhké a teplé prostredie vankúšov tiež poskytuje ideálne zázemie pre dermatofyty. Ide o huby, ktoré pri napadnutí pokožky môžu po sebe zanechať plešinu. S ochorením vám pomôže dermatológ alebo všeobecný lekár.
5. Podráždenie očí
Nebezpečný zápal spojiviek neraz vzniká kvôli zanedbanej hygiene posteľnej bielizne. K zápalu dochádza pri alergii alebo vírusovom či bakteriálnom zápale. Práve baktérie dokážu z vankúša ľahko „preskočiť“ do oka, ktoré sa zapáli. Na dôsledné pranie obliečok by ste mali dbať aj v prípade, že zdieľate posteľ s niekým, kto trpí zápalom spojiviek, alebo ho prekonal.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.