Nosové spreje môžu byť účinnejšie ako očkovanie
Podľa vedcov môžu byť nazálne spreje účinnejšie v obmedzení šírenia COVID-19 ako injekcie.
Anglický vedec špecializujúci sa na pľúcnu imunológiu a poradca britskej vlády Peter Openshaw uviedol, že podávanie očkovacej látky cez nos, nie do ramena, by mohlo lepšie zastaviť šírenie ochorenia COVID-19
Profesor experimentálnej medicíny na Imperial College v Londýne uviedol, že vývoj nazálnych látok na imunizáciu je racionálnou možnosťou.
Profesor Openshaw uviedol, že hlavným cieľom je zastaviť „replikáciu v nose, a tak zabrániť šíreniu“. V rozhovore pre BBC Today uviedol:
„Skutočne potrebujeme vyvinúť vakcíny, ktoré sú založené na nosových sprejoch a indukujú takzvanú slizničnú imunitnú odpoveď. Počiatočné vakcíny, ktoré sme dostali ako injekcie, vyvolávajú veľmi dobrú odozvu vo vašom krvnom obehu a tiež dosť dobre chránia pľúca ... pokiaľ ide o protilátky. Ale získanie nazálnej odpovede by bol skutočne dobrý spôsob, ako vyvíjať vakcíny v budúcnosti."
Po celom svete sa v súčasnosti šíria nové mutácie vírusu SARS-CoV-2, pričom prevládajú najmä tri varianty – juhoafrický, britský a brazílsky. Kým britská mutácia je viac nákazlivá, vedcom robí vrásky na čele juhoafrická mutácia, ktorá môže odolávať súčasným vakcínam. Zatiaľ čo na Slovensku sa výrazne rozšíril britský variant, vo Veľkej Británii sa obávajú postupného nárastu prípadov infikovaných juhoafrickou mutáciou.
Štúdia s 2 000 ľuďmi ukázala, že oxfordská vakcína spoločnosti AstraZeneca ponúka iba minimálnu ochranu pred miernym ochorením COVID-19 spôsobeným juhoafrickým kmeňom.
Odborníci sú však optimistickí a veria, že vakcína zastaví ťažké prípady ochorenia a zmierni hospitalizácie. Naznačuje to však, že oxfordská vakcína nespomalí šírenie juhoafrického variantu a môže sa ďalej šíriť.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.