Americkí výrobcovia čipov žiadajú Bidena o značné stimuly
- 13:44 11.02.2021
- Washington

Pod list zaslaný Bidenovi sa podpísali pracovníci spoločností, ako sú Intel, Qualcomm, Micron Technology či Advanced Micro Devices.
Skupina amerických výrobcov čipov vo štvrtok vyzvala v liste prezidenta Joea Bidena, aby v rámci svojich plánov obnovy hospodárstva a infraštruktúry poskytol „značné financie na stimuly pre výrobu polovodičov“. List podpísali vedúci pracovníci významných amerických spoločností, ako sú Intel, Qualcomm, Micron Technology či Advanced Micro Devices.
Žiadosť prichádza v čase, keď globálny nedostatok čipov núti automobilky na celom svete vrátane amerických spoločností Ford a General Motors obmedziť alebo zastaviť výrobu. Vedenie oboch amerických automobiliek predpovedá straty zisku rádovo v miliardách.
Problémy s dodávkami čipov dokonca ovplyvnili aj populárne herné konzoly, ako sú Xbox od spoločnosti Microsoft a Playstation od spoločnosti Sony.
Chýbajúce čipy sa väčšinou vyrábajú v krajinách ako Taiwan alebo Kórea, ktoré v tomto priemysle začali dominovať. V liste, ktorý zaslalo združenie amerických výrobcov polovodičov, sa uvádza, že americký podiel na výrobe polovodičov klesol z 37 % v roku 1990 na súčasných 12 %.
„Je to do značnej miery preto, lebo vlády našich globálnych konkurentov ponúkajú významné stimuly a dotácie na podporu nových závodov na výrobu polovodičov, zatiaľ čo USA nie,“ uviedla skupina.
Kongres vlani schválil dotácie na výrobu čipov a výskum polovodičov, zákonodarcovia však musia rozhodnúť, koľko finančných prostriedkov USA poskytnú.
Americkí výrobcovia čipov vyzvali Bidena, aby USA poskytli financovanie vo forme grantov alebo daňových dobropisov. „Vďaka spolupráci s Kongresom má vaša administratíva v súčasnosti historickú príležitosť financovať tieto iniciatívy, aby sa stali realitou,“ napísala skupina výrobcov. „Veríme, že na riešenie výziev, ktorým čelíme, sú potrebné odvážne kroky. Náklady na nečinnosť sú vysoké,“ dodala.

Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie
Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov
Zmenšovanie výrobku a ponechanie rovnakej ceny. Aj to sú obľúbené praktiky obchodníkov, na ktoré je možné naraziť čoraz častejšie.

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani
Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD
Trump vyzbieral na svoju januárovú inauguráciu rekordných 239 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so sumou, ktorú získal pred svojím prvým uvedením do úradu v roku 2017.

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny
Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny.