3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

Už dlhšie vieme, že niektorí ľudia roznášajú vírus SARS-CoV-2 rýchlejšie ako iní. Vedcom sa dnes podarilo charakterizovať tri faktory, ktoré identifikujú každého „superprenášača“.
Pri prvých správach o preniknutí britského variantu koronavírusu na Slovensko mnohých vydesili najmä vedecké domnienky, že tento druh vírusu SARS-CoV-2 je nákazlivejší a smrteľnejší ako iné. Aj predtým sa už v tlači neraz vyskytlo slovo „superprenášač“, označujúce človeka, ktorý po nakazení nakazí viac ďalších ľudí ako je bežné.
V snahe lepšie spoznať povahu a správanie superprenášačov sa vedci pozreli na to, aké faktory z nich robia ľudí, ktorí vo veľkom ohrozujú okolie. V rámci štúdie preto pozorovali 194 zdravých dospelých a 8 opíc dvoch druhov, ktoré boli nakazené koronavírusom.
Z ich zistení vyplýva, že na rýchlosť šírenia vírusu najväčšmi vplýva vek, index telesnej hmotnosti (BMI) a takzvaná „vírusová nálož“, alebo množstvo častíc vírusu, ktoré sa nachádzajú v tele nakazeného. Koronavírus sa teda z hľadiska šírenia správa podobne ako iné epidemické infekčné ochorenia, pri ktorých 18 percent nakazených prenesie na ostatných 80 percent z celkovej nákazy.
Hlavnou zložkou, ktorá ovplyvňuje rýchlosť šírenia vírusu, je hlien v dýchacích cestách. To, koľko ľudí nakazíme, záleží predovšetkým od toho, do akej miery sa táto membrána rozkladá, keď popri nej prechádza vzduch.
Najpravdepodobnejší superprenášač
Z štúdie, ktorá bola zverejnená v magazíne PNAS, vyplýva, že starší ľudia s vyšším BMI a vyššou mierou nákazy infekciou COVID-19 prenášajú do okolia až trojnásobné množstvo nakazených kvapôčok vírusu v porovnaní s ostatnými.
Práve kvapôčky sú pri prenose koronavírusu najväčší problém, lebo dokážu ďalej doletieť, dlhšie sa držia vo vzduchu a pri vdýchnutí sa dostávajú hlbšie do pľúc.
Podľa výskumu v kritickom štádiu nákazy COVID-19, ku ktorému dochádza asi týždeň po nakazení, sú vydychované kvapôčky s vírusom najmenšie. Ich veľkosť predstavuje len asi milióntinu metra.
Mikrobiológ Chad Roy z Tulaneskej univerzity v New Orleans (štát Louisiana) hovorí, že podobný nárast počtu kvapôčok počas akútneho infekčného štádia je možné pozorovať aj u ďalších infekčných ochorení, ako je napríklad tuberkulóza.
„Vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest pravdepodobne oslabujú vrstvu hlienu v dýchacích cestách, čo podporuje presun častíc do vonkajšieho prostredia,“ hovorí Roy.
To, že určitú skupinu ľudí možno považovať za superprenášačov, neznamená, že by ostatní mali poľaviť v dodržiavaní opatrení proti šíreniu vírusu. Nevedomým prenášačom vírusu totiž môže byť aj mladý a zdravý človek.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.