Ako kompenzovať nedostatok spánku: 10 minút tejto aktivity funguje ako 44 minút spánku
- 19:37 21.02.2021
- Svet
Nedostatok spánku vedie k problémom s pamäťou, neschopnosti sústrediť sa a robiť správne rozhodnutia. 10 minút tejto aktivity vám však pomôže doplniť energiu.
Výskum publikovaný v akademickom časopise Journal of Business Venturing uvádza, že iba desať minút mindfullness meditácie pomáha mysli a telu zotaviť sa z nedostatku spánku.
Nedostatok spánku súvisí s problémami s pamäťou, sústredením a má za následok zahmlené myslenie. Mindfullness alebo všímavý stav mysle má však pozoruhodný účinok na mozog poznačený nedostatkom spánku.
Ako precvičovať tento typ meditácie sa dozviete v článku: Mindfulness: 8 spôsobov, ako precvičovať všímavý stav mysle
Desať minút precvičovania všímavosti denne stačí na kompenzáciu 44 minút strateného spánku v noci, uvádzajú autori štúdie. Charles Murnieks, prvý autor štúdie, uviedol:
"Spánok nemôžete nahradiť cvičením všímavosti, ale môže vám pomôcť ho kompenzovať a poskytnúť určitú úľavu. Už 70 minút týždenne alebo 10 minút cvičenia všímavosti denne môže mať rovnaké výhody ako ďalších 44 minút spánku v noci. “
Štúdia sledovala 105 podnikateľov, z ktorých 40% pracovalo 50 hodín týždenne alebo viac a spalo menej ako šesť hodín za noc. Výsledky ukázali, že podnikatelia, ktorí sa venovali mindfullness meditácii, boli menej vyčerpaní.
Druhá štúdia s ďalšími 329 podnikateľmi tiež zistila, že všímavosť môže vyvážiť škodlivé účinky nedostatku spánku. Mindfullness však v tejto súvislosti funguje iba vtedy, keď ľudia nemajú dostatok spánku. Niektorí ľudia sa cítia vyčerpaní, aj keď majú každý deň dostatok spánku. Murnieks povedal:
"Ak sa cítite vystresovaní a nespíte, môžete to do istej miery kompenzovať cvičením všímavosti. Ale keď netrpíte nedostatkom spánku, všímavosť tieto pocity vyčerpania nezlepší.“
Mindfullness pomáha znižovať stresové faktory skôr, ako vedú k vyčerpaniu. Pre podnikateľov a ostatných ľudí s dlhým pracovným časom môže byť tento typ meditácie mimoriadne prospešný.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.