8 vecí v domácnosti, ktoré by ste nikdy nemali čistiť pomocou saponátu
- 20:41 21.02.2021
- Bratislava
Saponát často používame na oveľa viac, ako je len umývanie riadu. Niektorým povrchom by sme sa pri jeho používaní ale mali zďaleka vyhnúť.
V každej domácnosti sa nájde nádoba so saponátom, ktorá neraz poslúži nielen v kuchyni. Saponát sa dá použiť napríklad ako rýchla náhrada čistiacich prostriedkov na prach, okná či kuchynskú linku. Pri kontakte s niektorými povrchmi ale môže narobiť viac škody ako úžitku.
Drevené podlahy
Foto: Mia Stendal/Shutterstock.com
Drevená podlaha je pomerne náročná na údržbu, preto nestačí ju utrieť len saponátom zriedeným s vodou. Pri upratovaní podlahu najprv vysajte, a potom na jej očistenie použite špeciálne určený prostriedok. Saponát by na nej totiž mohol zanechať šmuhy.
Koža
Koža je citlivá látka, ktorá si v sebe zanecháva prirodzený maz. Ak ju očistíte saponátom, zbavíte ju tejto mastnoty, kvôli čomu sa skôr opotrebuje. Ak si potrebujete očistiť koženú kabelku alebo bundu, urobte to pomocou vlhkej handričky. Očistené miesto potom natrite ochranným krémom.
Hodváb
Hodváb je veľmi jemná tkanina, ktorá môže v rámci starostlivosti oň vyvolávať nejednu otázku. Ak vám náhodou napadlo, že by ste škvrnu na ňom mohli pohotovo vyčistiť pomocou saponátu, radšej si to rýchlo vyhoďte z hlavy – také zaobchádzanie by mohlo látku poškodiť.
Rastliny
Skromnejší záhradkári a pestovatelia určite vedia, že proti niektorým druhom parazitov sa dá bojovať aj pomocou saponátu zriedeného vo vode. Žiaľ, pri nesprávnom použití môžete týmto prostriedkom ublížiť aj rastline, preto by ste problémy s kvetmi mali radšej riešiť pomocou prostriedkov na to určených.
Liatinové panvice
Foto: KAA-photo/Shutterstock.com
Ak si chcete ustrážiť kvalitu liatinovej panvice, nikdy ju neumývajte pomocou saponátu. Touto metódou totiž ochudobňujete povrch o nahromadené koreniny a tenké vrstvy oleja, čo znižuje jej účinnosť. Panvicu radšej vyčistite najprv papierovými utierkami, a potom prúdom horúcej vody.
Zrkadlá
Lesklé zrkadlá určite nezískate, ak ich budete umývať pomocou saponátu. Ten na nich totiž môže zanechať šmuhy. Ak už pri čistení skla musíte použiť saponát, uistite sa aspoň o tom, že ho dôsledne zmyjete.
Doska na krájanie
Horúca voda v kombinácii so saponátom čistí krájacie dosky len veľmi nedôsledne. Mydlo totiž nedokáže preniknúť do všetkých zárezov na doske, a tak v nich ostávajú baktérie a choroboplodné zárodky. Po každom použití by ste preto mali namočiť dosku do bieliaceho činidla.
Auto
Pri čistení auta rozhodne nepoužívajte saponát s obsahom bielidla a amoniaku. Tie totiž rozkladajú vosk na karosérii, a môže tak dôjsť k odlupovaniu farby.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.