Stres z COVID-19: Toto je najlepší spôsob, ako zlepšiť duševné zdravie počas lockdownu
Existujú stratégie, ako sa vyhnúť depresii a úzkosti počas ťažkého obdobia pandémie koronavírusu.
Nová štúdia publikovaná v akademickom žurnále Science of The Total Environment uvádza, že prístup k prírode je kľúčom k prežitiu lockdownu.
U ľudí, ktorí sa môžu dostať sa do prírody, je menej pravdepodobné, že počas lockdownu budú trpieť depresiou a úzkosťou.
Dokonca aj výhľad z okna do prírody môže pomôcť zmierniť negatívne účinky na psychiku súvisiace s pandémiou COVID-19.
Ľuďom by nemali zakazovať vychádzky do prírody
Závery vychádzajú zo štúdie, ktorá skúmala duševné zdravie ľudí v rôznych európskych krajinách v čase, kedy vlády zavádzali rôzne formy obmedzenia pohybu.
Napríklad Španielsko zaviedlo jeden z najprísnejších lockdownov. Na istý čas mali Španieli zakázané vychádzať von z domu, nemohli sa ani len prechádzať.
Viaceré štáty však aj počas lockdownu umožnili ľuďom chodiť do prírody. Prvá autorka štúdie Sarai Pouso vysvetlila výsledky:
„Hlavným záverom je, že ľudia, ktorí mali počas prvej vlny COVID-19 najprísnejší lockdown (tí, ktorí mohli ísť iba do práce alebo na nákup nevyhnutných vecí, ako to bolo v prípade Talianska a Španielska), mali väčšiu pravdepodobnosť vykazovať príznaky depresie a úzkosti v porovnaní s krajinami s uvoľnenejším lockdownom, kde ľudia mohli navštevovať prírodné plochy, ako sú parky. “
Stačí aj výhľad z okna
Do analýzy bolo zapojených viac ako 5000 účastníkov z 9 krajín. Vedci tiež skúmali, či má vplyv aj vlastná záhrada alebo výhľad na prírodu z domu. Zistili, že zelené plochy viditeľné z domu sú oveľa dôležitejšie pre duševné zdravie ľudí v najprísnejšom lockdowne.
Spoluautorka štúdie María C. Uyarra uviedla:
„Výsledky naznačujú, že prístup z domu do vonkajších priestorov (napr. na záhradu, balkón) a výhľad z okna do otvoreného priestoru alebo na prírodný prvok (napr. les, park, pobrežie) znížil pravdepodobnosť prejavov depresie. Ľuďom s prístupom do vonkajších priestorov a s výhľadom na prírodu sa navyše podarilo počas lockdownu udržiavať pozitívnejšiu náladu.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.