7 vecí, ktorým by ste sa pred cvičením mali vyhnúť
Aktivity pred cvičením môžu viesť buď k jeho skvalitneniu, alebo naopak ku sklamaniu. Zistite, čo rozhodne nepatrí do správneho programu pred fyzickou aktivitou.
Ak vám záleží na kvalitnom zdraví a fit postave, cvičenie vám určite nie je cudzie. Či už obľubujete kardio, posilňovanie, kolektívne športy alebo svojpomocné cviky v domácnosti, mali by ste dbať aj o to, čo robíte pred cvičením. Niektoré činnosti ho totiž môžu celkom sabotovať.
1. Prázdny žalúdok
Ak cvičíte hneď ráno po prebudení, nezabudnite sa predtým naraňajkovať. Podľa niektorých teórií by sa nemalo jesť niekoľko hodín pred intenzívnou fyzickou aktivitou, lebo telo začne rýchlejšie spaľovať tuky a cukry. Pravda je však taká, že telo ako prvé siaha po svalovej hmote, ktorá slúži ako najrýchlejší zdroj ľahko dostupnej energie. Ak teda nechcete prísť o svaly, ktoré sú tiež zdrojom rýchleho metabolizmu, necvičte na prázdny žalúdok.
2. Pitie vody
Foto: Una Shimpraga/Shutterstock.com
Samozrejme tým nechceme povedať, že by ste mali zanedbať pitný režim, no pred cvičením s vodou predsa len trochu brzdite. Ak to s pitím preženiete, krv sa bude snažiť vyrovnať hladiny soli, čo môže spôsobiť nepríjemné príznaky, ako nevoľnosť, bolesť či dokonca vracanie.
Najlepšie urobíte, keď vypijete aspoň pol litra čistej vody 1-2 hodiny pred cvičením. 15 minút pred začiatkom môžete ešte vypiť jeden pohár. Ak sa pri cvičení spotíte, pite pravidelne, ale v menších dávkach.
3. Spánok
Ak si pred cvičením trochu zdriemnete, nič tým neriskujete, práve naopak – krátke zdriemnutie dodáva telu dostatok energie na ťažký výkon. Problém nastáva až vtedy, keď to s dĺžkou spánku preženiete. Poznáte predsa ten pocit, keď ráno vstávate z postele. Organizmus vtedy potrebuje dlhší čas na prispôsobenie sa novým podmienkam a vyššiemu výdaju energie. Preto by to vaše cvičenie mohlo oslabiť.
4. Nevhodné oblečenie
Foto: BaLL LunLa/Shutterstock.com
Ani beh v zasneženej krajine by ste nemali spájať s niekoľkými vrstvami oblečenia. Pri prehriatí organizmu totiž dochádza k nadmernému poteniu. Ak sa po čase znovu ochladíte, pot sa rýchlo vyparí a hrozí vám prechladnutie.
V horúcom počasí by sme zas mali uprednostniť voľnejšie vzdušné oblečenie. Pot najlepšie absorbujú bavlnené tričká a nohavice.
5. Statický strečing
Strečing na mieste má negatívny dopad na výdrž pri cvičení a pri behaní spomaľuje rýchlosť. Ak k tomu vykonávate strečing na nezahriate telo, môžete si poškodiť svalstvo. To však neznamená, že by ste sa mu mali celkom vyhýbať. Ak sa chcete ponaťahovať, urobte tak po cvičení, vďaka čomu sa navyše vyhnete svalovici.
6. Cvičenie bez oddychu
Telo sa pri pravidelnom cvičení potrebuje aj regenerovať. Je jedno, akému športu sa venujete, v rámci týždňa by ste si vždy mali nájsť aspoň 1-2 dni na oddych. Ak ich vynecháte, riskujete preťaženie organizmu. Dni oddychu navyše dodávajú lepší spánok a výkon pri športovaní.
7. Káva
Mnohí športovci sa pred cvičením posilňujú kofeínom. Je pravda, že ten vám doplní energiu, motiváciu aj sústredenie, ale len na krátky čas. Konzumácia vyššej dávky kofeínu môže viesť ku kontrakcii čriev, čo sa prejaví ako hnačka. Káva so sebou prináša aj ďalšie neželané dlhodobé účinky, ako je nepokoj, nespavosť, zvýšený tep, úzkosť, pálenie záhy a vyšší krvný tlak. Keďže má aj množstvo benefitov, rozhodnutie o tom, či sa jej vzdáte alebo nie, už ponecháme na vás.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.