Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo
S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.
Reflux žalúdočnej šťavy je ochorenie, ktorým trpí od 20 do 40 percent celkovej populácie v rozvitých krajinách. K jeho vzniku dochádza, keď žalúdočná kyselina preniká do pažeráka, čím spôsobuje pálivý pocit v oblasti hrudníka.
Asi vás neprekvapí, že pri dlhodobom pôsobení kyseliny na tkanivá pažeráka a hrtanu dochádza k ich poškodeniu. Žiaľ, práve to je často príčinou vzniku rakoviny týchto dvoch orgánov. K tomuto záveru dospeli vedci z Národného inštitútu rakoviny v Spojených štátoch.
Americké Národné inštitúty zdravia (NIH) v rokoch 1995 až 1996 usporiadali výskum, v rámci ktorého sledovali 3,5 milióna dospelých vo veku 50 až 71 rokov. Jeho cieľom bolo objasniť spojenie medzi stravou a zdravím pozorovaných ľudí.
Po 16 rokoch od začiatku štúdie vedci opäť analyzovali údaje takmer pol milióna zúčastnených a porovnali ich s údajmi o ich neskoršom stave, ktorými disponuje americký program zdravotného poistenia Medicare.
107.258 účastníkov (24 percent z celkového počtu) v roku 1995 v dotazníku uviedlo, že majú ťažkosti s pálením záhy. V priebehu 16 rokov u 931 z nich vznikol adenokarcinóm pažeráka, u ďalších 301 sa vytvoril takzvaný skvamocelulárny karcinóm pažeráka a u 876 došlo k vzniku skvamocelulárneho karcinómu hrtana.
Keďže zhruba 17 percent všetkých spomenutých prípadov rakoviny vzniklo v dôsledku refluxu, autori predpokladajú, že u ľudí s chronickým typom tohto ochorenia hrozí až dvojnásobné riziko ich vzniku.
Autori v závere štúdie zdôrazňujú, že jediný výskum je málo na to, aby sa reflux dal označiť za rizikový príznak vzniku rakoviny. Ich cieľom bolo skôr zdôrazniť jeho nebezpečenstvo z dlhodobého hľadiska.
Ako spoznať rakovinu pažeráka a hrtana
Pokiaľ ide o rakovinu pažeráka, zväčša postihuje viac mužov ako žien. Z celosvetového hľadiska sa najčastejšie vyskytuje v regiónoch s vysokou spotrebou tabaku a alkoholu.
Medzi jej základné príznaky patria:
- ťažkosti s prehĺtaním
- strata hmotnosti
- bolesť na hrudi, tlak a reflux
- zhoršujúce sa ťažkosti s trávením
- kašeľ alebo zachrípnutý hlas
Aj rakovina hrtana častejšie postihuje mužov, pričom najviac jej podliehajú pacienti vo veku 60 a viac rokov. Prejavuje sa podobnými príznakmi:
- zmena hlasu, zachrípnutie
- ťažkosti a bolesti pri prehĺtaní
- hrčka alebo opuch v oblasti krku
- chronický kašeľ
- neustávajúca bolesť hrdla alebo ucha
- v pokročilejších štádiách aj ťažkosti s dýchaním
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.