Ľudia, ktorí nosia okuliare, majú trojnásobne nižšie riziko nákazy koronavírusom

Ak chcete znížiť riziko nákazy novým koronavírusom, dajte si okuliare.
Podľa novej štúdie majú ľudia, ktorí nosia okuliare, dvakrát až trikrát menšiu pravdepodobnosť, že sa nakazia novým koronavírusom. Vedci z Indie skúmali 304 pacientov s koronavírusom v nemocnici v Kanpur Dehat v Uttarpradéši a zistili, že 58 z nich (19%) nosilo celý deň okuliare.
Pri porovnaní podielu širšej populácie s údajmi o nosení okuliarov vedci odhadli, že u ľudí s okuliarmi je 2,8-krát menšia pravdepodobnosť infekcie. Autor štúdie Amit Kumar Saxena, oftalmológ z indického Národného programu kontroly slepoty, uviedol, že „opakované dotyky a šúchanie očí“ by mohli byť významným spôsobom prenosu koroanvírusu.
Koronavírus sa môže preniesť cez slzný kanálik
Saxena povedal, že vírus môže byť prenášaný tekutinami, ktoré chránia oko, cez slzný kanálik do hornej časti hrdla. Výskum ešte nebol recenzovaný a bol založený na údajoch, ktoré uviedli samotní pacienti, namiesto klinických pozorovaní.
Autor štúdie zdôraznil, že vzorka skúmaných pacientov bola malá a študovala sa krátko. Tiež uviedol, že bolo ťažké kontrolovať sociálno-ekonomické faktory, čo naznačuje, že ľudia bez okuliarov s väčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z prostredia s nižšími príjmami a úrovňou vzdelania, ktorí sú z nesúvisiacich dôvodov vystavení väčšiemu riziku infekcie.
Tieto faktory môžu rôznym spôsobom ovplyvňovať správanie na celom svete. Všetci pacienti boli vo veku 10 až 80 rokov a nikto nebol ťažko chorý. Vedci zistili, že pacienti sa v priemere každú hodinu dotkli svojej tváre až 23-krát, z toho 3-krát očí.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.