Ľudia, ktorí nosia okuliare, majú trojnásobne nižšie riziko nákazy koronavírusom
Ak chcete znížiť riziko nákazy novým koronavírusom, dajte si okuliare.
Podľa novej štúdie majú ľudia, ktorí nosia okuliare, dvakrát až trikrát menšiu pravdepodobnosť, že sa nakazia novým koronavírusom. Vedci z Indie skúmali 304 pacientov s koronavírusom v nemocnici v Kanpur Dehat v Uttarpradéši a zistili, že 58 z nich (19%) nosilo celý deň okuliare.
Pri porovnaní podielu širšej populácie s údajmi o nosení okuliarov vedci odhadli, že u ľudí s okuliarmi je 2,8-krát menšia pravdepodobnosť infekcie. Autor štúdie Amit Kumar Saxena, oftalmológ z indického Národného programu kontroly slepoty, uviedol, že „opakované dotyky a šúchanie očí“ by mohli byť významným spôsobom prenosu koroanvírusu.
Koronavírus sa môže preniesť cez slzný kanálik
Saxena povedal, že vírus môže byť prenášaný tekutinami, ktoré chránia oko, cez slzný kanálik do hornej časti hrdla. Výskum ešte nebol recenzovaný a bol založený na údajoch, ktoré uviedli samotní pacienti, namiesto klinických pozorovaní.
Autor štúdie zdôraznil, že vzorka skúmaných pacientov bola malá a študovala sa krátko. Tiež uviedol, že bolo ťažké kontrolovať sociálno-ekonomické faktory, čo naznačuje, že ľudia bez okuliarov s väčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z prostredia s nižšími príjmami a úrovňou vzdelania, ktorí sú z nesúvisiacich dôvodov vystavení väčšiemu riziku infekcie.
Tieto faktory môžu rôznym spôsobom ovplyvňovať správanie na celom svete. Všetci pacienti boli vo veku 10 až 80 rokov a nikto nebol ťažko chorý. Vedci zistili, že pacienti sa v priemere každú hodinu dotkli svojej tváre až 23-krát, z toho 3-krát očí.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.