Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

Prelomové zistenie vystavuje riziku najmä zamestnancov v prvej línii boja proti COVID-19.
Vírus SARS-CoV-2 sa primárne prenáša kvapôčkami, ktoré produkujeme napríklad pri rozprávaní, spievaní či kričaní – preto je potrebné chrániť sa rúškom. Zistenie z Veľkej Británie ale dokazuje, že toto nie je jediná cesta, ktorou sa vírus šíri.
Štúdia De Mentfortovej univerzity v Leicesteri potvrdzuje, že vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prežije na látkach až tri dni.
Najvyššie riziko prenosu vyvstáva pri polyesterových látkach, na ktorých vie koronavírus prežiť až 72 hodín. Na čistej bavlne vydrží asi deň, a na zmesi bavlny a polyesteru približne šesť hodín.
Mikrobiologička a autorka štúdie Katie Lairdová sa domnieva, že prenos vírusu prostredníctvom látok vystavuje najvyššiemu riziku predovšetkým zamestnancov zdravotníctva. Ak sa ich odevy pravidelne neperú, mohli by spôsobiť prenos vírusu z pacienta na pacienta.
„Na začiatku pandémie sme vedeli len málo o tom, ako dlho vydrží koronavírus na textile,“ vysvetľuje Lairdová.
„Naše údaje dokazujú riziko prenosu vírusu prostredníctvom troch najčastejšie používaných látok v zdravotníckom odvetví. Ak si ošetrovatelia a zdravotnícki pracovníci berú uniformy domov, môžu zanechávať stopy vírusu na ďalších povrchoch.“
Ako sa zbaviť koronavírusu na odevoch
Pre správnu dezinfekciu látok sú podľa vedcov potrebné dve zložky – čistiaci prostriedok a horúca voda (najmenej s teplotou 67 stupňov Celzia). Za takýchto podmienok dokážete účinne dezinfikovať bavlnené oblečenie, z ktorého sa vyrábajú aj uniformy zdravotného personálu.
Lairdová podotýka, že bežné práčky zvyčajne ponúkajú možnosť prať oblečenie najviac na 60 stupňoch, a z toho dôvodu zdravotníkom neodporúča nosiť si uniformy domov.
„Tento výskum zdôrazňuje moje odporúčanie prať zdravotnícke uniformy priamo v nemocnici alebo v priemyselnej práčovni,“ hovorí vedkyňa. „Takto bude pranie regulované a zamestnanci sa nemusia obávať prenosu vírusu do domácnosti.“

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.