Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia
Prelomové zistenie vystavuje riziku najmä zamestnancov v prvej línii boja proti COVID-19.
Vírus SARS-CoV-2 sa primárne prenáša kvapôčkami, ktoré produkujeme napríklad pri rozprávaní, spievaní či kričaní – preto je potrebné chrániť sa rúškom. Zistenie z Veľkej Británie ale dokazuje, že toto nie je jediná cesta, ktorou sa vírus šíri.
Štúdia De Mentfortovej univerzity v Leicesteri potvrdzuje, že vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prežije na látkach až tri dni.
Najvyššie riziko prenosu vyvstáva pri polyesterových látkach, na ktorých vie koronavírus prežiť až 72 hodín. Na čistej bavlne vydrží asi deň, a na zmesi bavlny a polyesteru približne šesť hodín.
Mikrobiologička a autorka štúdie Katie Lairdová sa domnieva, že prenos vírusu prostredníctvom látok vystavuje najvyššiemu riziku predovšetkým zamestnancov zdravotníctva. Ak sa ich odevy pravidelne neperú, mohli by spôsobiť prenos vírusu z pacienta na pacienta.
„Na začiatku pandémie sme vedeli len málo o tom, ako dlho vydrží koronavírus na textile,“ vysvetľuje Lairdová.
„Naše údaje dokazujú riziko prenosu vírusu prostredníctvom troch najčastejšie používaných látok v zdravotníckom odvetví. Ak si ošetrovatelia a zdravotnícki pracovníci berú uniformy domov, môžu zanechávať stopy vírusu na ďalších povrchoch.“
Ako sa zbaviť koronavírusu na odevoch
Pre správnu dezinfekciu látok sú podľa vedcov potrebné dve zložky – čistiaci prostriedok a horúca voda (najmenej s teplotou 67 stupňov Celzia). Za takýchto podmienok dokážete účinne dezinfikovať bavlnené oblečenie, z ktorého sa vyrábajú aj uniformy zdravotného personálu.
Lairdová podotýka, že bežné práčky zvyčajne ponúkajú možnosť prať oblečenie najviac na 60 stupňoch, a z toho dôvodu zdravotníkom neodporúča nosiť si uniformy domov.
„Tento výskum zdôrazňuje moje odporúčanie prať zdravotnícke uniformy priamo v nemocnici alebo v priemyselnej práčovni,“ hovorí vedkyňa. „Takto bude pranie regulované a zamestnanci sa nemusia obávať prenosu vírusu do domácnosti.“
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.