Duševné zdravie počas lockdownu: Týmito aktivitami si väčšina ľudí škodí
- 7:22 26.02.2021
- Svet
Mnohí ľudia sa počas pandémie venovali novým aktivitám. Podľa výskumu to však mohla byť chyba.
Nová štúdia uvádza, že vykonávanie zmysluplných aktivít je kľúčom k zvyšovaniu pocitu šťastia počas lockdownu. No venovanie sa rôznym novým aktivitám, len aby ste vyplnili čas, vám podľa výskumníkov neprospieva.
Aktivity, ktoré vykonávate len preto, aby ste boli zaneprázdnení, majú v skutočnosti tendenciu zanechávať v ľuďoch pocit nespokojnosti a nepokoja. Také sú závery výskumu publikovanom v akademickom časopise PLOS ONE.
Nemusíte si vymýšľať nové aktivity
Je preto lepšie pokračovať v činnostiach, ktoré boli pre vás príjemné pred pandémiou - iba v inej podobe. Napríklad posedenia pri víne či skupinové cvičenia sa stále dajú robiť aj cez videohovory na internete.
Spoluautorka štúdie Lauren Salingová uviedla, že niektoré nové aktivity vás síce môžu zamestnať, ale nemusia vás nutne napĺňať. „Radšej sa zamyslite nad tým, ktoré aktivity vám najviac chýbajú, a skúste nájsť spôsob, ako ich vykonať,“ radí Salingová.
Vedci sa pýtali takmer 100 ľudí na úroveň ich pohody pred a počas lockdownu. Výsledky odhalili, že keď sa ľudia začali venovať činnostiam, ako je kváskovanie, pečenie a maľovanie, len kvôli tomu, aby si vyplnili čas, bolo to spojené s extrémnejšími emóciami.
Robte veci, ktoré vás skutočne bavia
Na druhej strane zmysluplné činnosti spôsobili, že sa ľudia cítili pokojnejšie. Salingová uviedla:
"Extrémne emócie nie sú nevyhnutne dobrá vec. Emócie sú mechanizmom, ktorý vás prinúti zmeniť svoje správanie. Ale keď robíte to, čo máte radi, dáva to zmysel, že sa cítite vyrovnanejšie – zaneprázdnenosť nie je uspokojujúca.
Respondenti, ktorí jednoducho zostali zaneprázdnení počas lockdownu, uviedli nárast pozitívnych aj negatívnych emócií. Táto zvýšená emocionalita bude mať tendenciu posúvať vás od všeobecnej aktivity k zmysluplnej aktivite. “
Štúdia tiež odhalila, že ľudia mladší ako 40 rokov počas lockdownu zažili najväčšie zmeny svojich pozitívnych emócií. Môže to byť preto, že mladší ľudia majú väčšie ťažkosti s hľadaním vhodných náhradných aktivít.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.