Ako sa pripraviť na očkovanie: Takto zvýšite imunitnú odpoveď a znížite vedľajšie účinky

Zmenou správania dokážete zvýšiť účinnosť vakcíny proti COVID-19 a trvanie imunity.
Jednoduché kroky, ako napríklad dostatok pohybu a spánku, posilnia imunitný systém a zvýšia účinnosť vakcíny proti COVID-19. Potvrdil to výskum publikovaný v akademickom žurnále Perspectives In Psychological Science.
Je to preto, že znižovanie úrovní depresie, stresu a osamelosti posilňuje imunitný systém tela. Silnejší imunitný systém zase pomôže spustiť silnejšiu imunitnú reakciu na vakcínu proti COVID-19.
Vedci naznačujú, že aj samotné cvičenie a dobrý spánok deň pred podaním vakcíny pomáhajú k tomu, aby bol imunitný systém tela v najlepšej možnej forme. Silný imunitný systém tiež pomáha znižovať riziko vedľajších účinkov vakcíny.
Prvá autorka štúdie Annelise Madison povedala:
„Emočné stresory môžu mať vplyv na imunitný systém človeka a zhoršiť jeho schopnosť odvrátiť infekcie. Naša nová štúdia objasňuje účinnosť vakcíny a to, ako môže správanie v oblasti zdravia a emočné stresory zmeniť schopnosť tela vyvíjať imunitnú odpoveď. Problém je v tom, že pandémia sama osebe môže zosilňovať tieto rizikové faktory. “
Vedci preskúmali viacero štúdií, v ktorých sa zistilo, že psychologické faktory majú výrazný vplyv na reakciu imunitného systému. Zlé zdravie, stres, depresia a osamelosť môžu mať negatívny vplyv na imunitnú odpoveď pri očkovaní.
Existuje však veľa rôznych metód na boj proti zlému duševnému zdraviu a na posilnenie imunitnej odpovede. Napríklad bežné cvičenia so strednou až silnou intenzitou môžu posilniť imunitný systém.
Aj napriek samotným obmedzeniam je možné vyrovnať sa s osamelosťou, aby sa podporil imunitný systém. Madison uviedla:
„Predchádzajúce výskumy naznačujú, že psychologické a behaviorálne intervencie môžu zlepšiť reakciu na vakcíny. Aj krátkodobé intervencie môžu byť účinné. Nastal preto čas identifikovať tých, ktorým hrozí slabá imunitná odpoveď, a zasiahnuť v súvislosti s týmito rizikovými faktormi. “
Vakcíny účinkujú tak, že trénujú imunitný systém. Bunky tela rozpoznajú potenciálnu hrozbu a začnú proti nej bojovať, čím si vytvoria protilátky. Profesorka Janice Kiecolt-Glaser, spoluautorka štúdie, povedala:
"V našom výskume sa najviac zameriavame na protilátkovú odpoveď, aj keď je to len jeden aspekt reakcie adaptívneho imunitného systému."
Zmena vzorcov myslenia a správania môže pomôcť zvýšiť účinnosť vakcíny a predĺžiť trvanie imunity.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.