Prečo by sa psy nemali hrať s tenisovou loptičkou a čím ju nahradiť?
- 8:22 02.03.2021
- Bratislava
Obľúbená hračka vášho domáceho miláčika ho môže ohrozovať na zdraví.
Aj vy radi hádžete svojmu štvornohému miláčikovi starú tenisovú loptičku? Možno si hovoríte, že z nej predsa nebude už žiadny úžitok, a tak bude osožná aspoň pre chlpáča. Svoje presvedčenie ale radšej rýchlo zmeňte.
Najväčší problém tenisových loptičiek je ten, že ich primárnym účelom nie je slúžiť psom ako hračky. Keďže nie sú dostatočne odolné na to, aby vydržali žuvanie zvieraťa, môže sa ľahko stať, že pes ich prehltne celé alebo prehltne kúsky z nich. V oboch prípadoch sa vystavuje riziku tráviacich problémov.
Ďalšia stránka nebezpečenstva žuvania tenisových loptičiek psami je tá chemická. U psov môže oslabovať zubnú sklovinu a vystavuje ich riziku udusenia. K tomu môže dôjsť dokonca aj v prípade, že pes prehltne len chĺpky na povrchu tenisovej loptičky. Netreba zabúdať ani na nebezpečné chemikálie, ktorými sa napúšťa jej povrch.
Čím nahradiť tenisovú loptičku
Ak sa váš pes nevie zaobísť bez hračky na žuvanie, na jej výbere si dajte záležať. Všetko záleží od jeho povahy a zvážiť by ste mali aj niekoľko faktorov, ktoré rozhodujú o kvalite kupovanej hračky:
- Tvrdosť: Hračky pre psa by nemali byť príliš tvrdé, aby mu pri hryzení nepoškodili chrup.
- Mäkkosť a odolnosť: Hračky by nemali byť ani príliš mäkké. V takom prípade by sa ľahko rozpadli a pes by mohol prehltnúť ich časti. Za žiadnych okolností psovi nedávajte na hranie plyšáky určené pre deti.
- Povrch: Vyhýbajte sa hračkám, ktoré sú ochutené zložkou, ktorá by mohla podráždiť žalúdok vášho miláčika.
- Veľkosť a tvar: Vyberte psovi hračku, ktorá bude ideálna vzhľadom na jeho veľkosť. Príliš malá hračka by ho mohla pri prehltnutí udusiť, priveľká sa mu zas môže zaseknúť v ústach.
- Údržba: Hračka by mala byť vyrobená tak, aby sa dala prať, vďaka čomu ju môžete pravidelne čistiť a dezinfikovať. Ak túto vlastnosť nemá, praním sa môže poškodiť a ublížiť psovi.
- Hravosť: V neposlednom rade treba zohľadniť aj to, či je konkrétny typ hračky to, po čom váš pes túži, a či sa s ňou naozaj bude hrať.
Všímajte si správanie psa, keď sa dohrá
Keď už máte hračku v košíku, nastáva čas na zábavnú časť – samotné hranie. Všimnite si, ako pes reaguje na novú zábavku. Pri prvom kontakte sa uistite o tom, že pes hračku nepoškodzuje a neprehĺta jej časti.
Keď sa pes dohrá, skontrolujte mu zuby a ďasná. Opuch ďasien môže súvisieť s nalomením alebo iným poškodením zuba – ak zistíte jeho prítomnosť, hračku viac psovi nedávajte a zvážte aj vyšetrenie u zverolekára.
Pri vyberaní správnej hračky premýšľajte nad tým, či váš pes radšej trhá veci, žuje ich alebo ich rovno prehĺta. Ak rád robí to posledné, pohľadajte na trhu jedlé hračky. Ak rád ničí veci okolo seba, namiesto toxickej tenisovej loptičky mu ponúknite gumené hračky, ktoré odolajú aj silným tesákom.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.