7 znamení, že si umývate vlasy príliš často
- 7:54 03.03.2021
- Bratislava
Raz za deň alebo dvakrát za týždeň – kde je zlatá stredná cesta umývania vlasov, a ako sa prejavuje stav, keď to s ním preženieme?
Umývanie vlasov každý deň je už dlho považované za nadmerné. Takáto starostlivosť totiž spôsobuje nadmernú tvorbu mazu na pokožke hlavy, čo opäť prispieva k masteniu vlasov. Ak tento začarovaný kruh neprelomíte, podpíše sa to okrem výdavkov na šampón a kondicionér aj na zdraví vlasov a pokožky hlavy.
Ak si síce vlasy neumývate každý deň, ale nie ste si istí, či to predsa len nie je príliš často, všímajte si na sebe niekoľko príznakov, ktoré vám dajú odpoveď.
1. Nadmerné vypadávanie vlasov
Pri sprchovaní a česaní každému z nás vypadne zopár vlasov, a je to celkom normálne. Nadmerné používanie šampónu môže ale spôsobiť trvalé ťažkosti, ktoré sa môžu pretaviť až do plešatosti.
Úlohou šampónu je zbaviť pokožku maziva, čím nevyhnutne dochádza k porušeniu jej mikrobiómu. Pri takejto nerovnováhe koža zabraňuje ďalšiemu rastu vlasov, a tie, ktoré už máte, sú navyše extrémne krehké a rýchlo vypadávajú.
Pokožku hlavy udržíte v rovnováhe pomocou šampónu bez obsahu sulfátov. V tejto chvíli je tiež dôležité obmedziť umývanie vlasov na nevyhnutné minimum.
2. Rozštiepené končeky
Pravidelné podstrihnutie vlasov prispieva aj k prevencii pred zničenými končekmi. Vaše úsilie ale môže sabotovať denné umývanie vlasov.
Keďže mokré vlasy sú najkrehkejšie a najnáchylnejšie na lámanie, častým umývaním ich vystavujete neprestajnému riziku. Problémom je aj uterák, ktorým si vlasy po umytí šúchame, a tým ich ničíme.
3. Mastnejšie ako obvykle
Už na začiatku článku sme vysvetlili, že úlohou šampónu je odčerpať maz z pokožky, čo paradoxne vedie k jeho nadmernej tvorbe. Kľúčom je preto obmedzenie umývania vlasov na čo najmenšiu možnú mieru, vďaka čomu si mazové žľazy zvyknú na pomalšiu tvorbu mazu.
4. Strata lesku
Na pohľad akoby „smädné“ vlasy bez lesku sú jasnou známkou toho, že to preháňate so šampónom. Vlasy bez hydratácie sú okrem toho náchylnejšie na poškodenie.
5. Rýchlejšie vymytie farby
Dámy so zafarbenými vlasmi určite vedia, že po každom umytí farba bledne. Jej celkové vyblednutie môžete dosiahnuť po 2-3 mesiacoch v prípade, že si vlasy umývate raz či dvakrát do týždňa. Ak to ale robíte častejšie, určite si všimnete, že farba sa vám z vlasov vytráca rýchlejšie, čo si vyžaduje častejšie dofarbovanie.
Farbené vlasy neumývajte častejšie ako každý 2.-3. deň a používajte pri tom prípravky určené na takýto typ vlasov.
6. Drsné vlasy
Ak vaše vlasy nie sú na dotyk jemné, pravdepodobne si ich umývate príliš často. Drsnú textúru môžu nadobudnúť aj častým vplyvom tepla či farbenia – následky týchto dvoch faktorov však dokážete zmierniť aj menej častým umývaním.
7. Zamotané vlasy
Týmto nedostatkom trpia najmä dámy s dlhšími vlasmi. Časté umývanie vlasov otvára ich kutikuly, kvôli čomu rýchlejšie schnú a lámu sa. Suché a lámavé vlasy sú pritom najčastejším zdrojom zamotania a ťažkostí s rozčesaním.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.