Výsadbový kalendár: Ako sadiť semiačka podľa mesiacov
- 18:09 06.03.2021
- Bratislava
Naplánujte si výsadbu podľa jednotlivých mesiacov. Pomôže vám náš výsadbový kalendár.
Január
V januári je zem ešte zamrznutá alebo sa nachádza pod vrstvou snehu, a preto výsadbu semiačok v záhrade zatiaľ nepodnikáme.
Začiatok roka je však vhodný na sadenie v interiéri, kde môžete zasadiť napríklad baklažán, kapustu, kaleráb, pór, hlávkový šalát, cibuľu a paradajky. Po vyklíčení ich môžete presadiť do teplejšej jarnej zeme. Do skleníkov môžete vysadiť bôb a hrášok.
Z už zasadených plodín oberáme ružičkový kel, kapustu, mrkvu, kaleráb, kel, pór, hlávkový šalát, paštrnák a kvaku.
Február
Foto: Stanislav71/Shutterstock.com
Vo februári ešte prevláda mrazivé počasie, preto treba uprednostniť výsadbu vnútri.
Podobne, ako v januári, aj vo februári môžeme vnútri sadiť artičoky, baklažán, bôb, brokolicu, ružičkový kel, kapustu, kaleráb, uhorku, pór, hlávkový šalát, cibuľu, papriku a paradajky.
Február je vhodný na zber plodín z brokolice, kapusty, mrkvy, kalerábu, čakanky, kelu, póru, hlávkového šalátu, paštrnáku a kvaky.
Marec
Začiatok jari ponúka širšie možnosti pre výsadbu vonku aj v skleníkoch.
Vnútri vysádzame artičoky, špargľu, baklažán, bôb, brokolicu, ružičkový kel, kapustu, kaleráb, zeler, cuketu, uhorku, kaleráb, pór, hlávkový šalát, cibuľu, papriku, šalotku, cukrovú kukuricu a paradajky.
Vo vonkajších priestoroch začíname s výsadbou artičok, bôbu, cvikle, brokolice, kelu, kapusty, mrkvy, kalerábu, póru, hlávkového šalátu, paštrnáku, hrášku, reďkoviek, rukoly, šalotky, špenátu, jarnej cibuľky a okrúhlice.
Počas marca zbierame plody brokolice, kapusty, mrkvy, kalerábu, kelu, póru, hlávkového šalátu, jarnej cibuľky a kvaky.
Apríl
Bláznivé aprílové počasie, ktoré kombinuje dostatok dažďa so slnkom, je zväčša prospešné aj pre záhradu.
Na sadenie vnútri sú vhodné: špargľa, baklažán, bôb, brokolica, ružičkový kel, kapusta, kaleráb, zeler, popínavá fazuľa, cuketa, uhorka, kel, kaleráb, pór, cibuľa, paprika, tekvica, šalotka.
V záhrade môžete zasadiť semená artičoky, bôbu, cvikle, brokolice, ružičkového kelu, kapusty, mrkvy, kalerábu, mangoldu, čakanky, cukety, póru, hlávkového šalátu, paštrnáku, hrachu, reďkovky, rukoly, šalotky, špenátu, jarnej cibuľky a okrúhlice.
Zbierať sa dajú plody brokolice, mrkvy, kalerábu, šalátu, reďkovky a jarnej cibuľky.
Máj
Foto: Danylo Samiylenko/Shutterstock.com
V máji je jar v plnom prúde, a tento čas sa najviac oplatí využiť na zúrodnenie záhrady.
V máji môžete dnu sadiť fazuľu, brokolicu, kapustu, kaleráb, zeler, cuketu, uhorku, kel, pór a tekvicu. Všetky tieto semiačka sú vhodné aj na vonkajšiu výsadbu.
Vonku môžete okrem nich zasiať aj semená cvikle, mrkvy, mangoldu, čakanky, čínskej kapusty, paštrnáku, hrachu, reďkovky, rukoly, jarnej cibuľky a okrúhlice.
Počas mája zbierame plody špargle, kapusty, mrkvy, kalerábu, cesnaku, šalátu, hrachu, reďkovky, rukoly, špenátu a jarnej cibuľky.
Jún
V júni prichádza teplo. Dni sú dlhšie a počasie teplejšie, čo prospieva dozrievaniu väčšiny plodín.
Vo vnútri môžeme zasadiť tekvicu, a do vonkajšej zeme sadíme semiačka fazule, špargle, cvikly, kapusty, čínskej kapusty, mrkvy, kalerábu, mangoldu, uhorky, kalerábu, šalátu, hrachu, reďkovky, rukoly, špenátu, jarnej cibuľky a kvaky.
Jún je tiež vhodný na zber cvikly, brokolice, kapusty, mrkvy, kalerábu, cesnaku, šalátu, hrachu, zemiakov, reďkoviek, rukoly, špenátu, jarnej cibuľky, paradajok a okrúhlic.
Júl
Júl je vďaka teplému počasiu ideálny najmä na zber plodín.
V záhrade si môžete vysadiť fazuľu, cviklu, kapustu, mrkvu, mangold, kaleráb, šalát, reďkovku, rukolu, špenát a kvaku.
V tomto mesiaci sa zameriavame najmä na zber artičok, fazule, cvikle, brokolice, kapusty, mrkvy, kalerábu, mangoldu, cukety, uhorky, cesnaku, póru, šalátu, hrachu, papriky, zemiakov, reďkovky, rukoly, špenátu, jarnej cibuľky, paradajok a okrúhlic.
August
Vrchol leta praje najmä tým, ktorí sa počas roka príkladne starali o záhradu a dnes sa môžu tešiť z plodov svojej práce.
V auguste vonku vysádzame kapustu, čínsku kapustu, kel, šalát, reďkovku, rukolu a špenát.
Zbierame artičoky, baklažán, fazuľu, cviklu, brokolicu, kel, kapustu, mrkvu, kaleráb, zeler, mangold, cuketu, uhorku, cesnak, pór, šalát, cibuľu, hrach, papriku, zemiaky, tekvicu, reďkovku, rukolu, šalotku, špenát, paradajky a okrúhlice.
September
Foto: Rostovtsevayu/Shutterstock.com
Jeseň je ideálna na zber ovocia a zeleniny, ale môžete počas nej vysadiť aj plodiny, ktoré sa dajú zbierať v zimných mesiacoch.
V interiéri môžete zasadiť hlávkový šalát, a na vonkajšiu výsadbu sú vhodné jarné cibuľky.
Počas septembra zbierame prakticky všetky plodiny, ktoré sme si zasadili skôr počas roka. Tie, ktoré ešte nedozreli, necháme v zemi.
Október
V októbri vysádzame plodiny, ktoré dozrejú na jar. Ďalej pokračujeme v zbere dozretej zeleniny.
V teplom a svetlom prostredí sadíme hlávkový šalát, vonku môžeme zasadiť semiačka fazule a hrachu.
Zbierame artičoky, baklažán, fazuľu, cviklu, brokolicu, kel, kapustu, mrkvu, kaleráb, zeler, mangold, čakanku, cuketu, uhorku, kel, pór, hlávkový šalát, paštrnák, papriku, zemiaky, tekvicu, reďkovky, rukolu, šalotku, špenát, jarnú cibuľku, kvaku a paradajky.
November
V novembri zbierame posledné zvyšky úrody. Keďže ide už o chladný mesiac s ubúdajúcim denným svetlom, so sadením nových plodín sa veľmi nenamáhame.
V novembri zbierame plody brokolice, ružičkového kelu, kapusty, mrkvy, kalerábu, zeleru, mangoldu, čakanky, póru, hlávkového šalátu, paštrnáku, zemiakov, tekvice a kvaky.
December
December prináša mrazivé počasie, ktoré sa dá využiť na prípravu semiačok, ktoré na jar sadíme do zeme.
Do kvetináčov v dome sadíme hlávkový šalát a cibuľu.
Zber počas decembra nie je výdatný, zväčša sa týka len najodolnejších plodín, ako je kel, kapusta, mrkva, kaleráb, zeler, pór a zemiaky.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.