13 vecí, kvôli ktorým sa vám v domácnosti stále ukladá prach
- 7:55 06.03.2021
- Bratislava

Vyhnite sa prebytočným nánosom prachu aj vďaka tomuto zoznamu vecí, ktoré prispievajú k jeho hromadeniu.
Až 60 percent prachu sa nám do domácnosti dostáva z vonkajšieho prostredia. Prach si domov nosíme na topánkach a vpúšťame ho dnu aj oknami pri vetraní. Odkiaľ ale pochádza zvyšných 40 percent?
Ak vás už nebaví pozerať sa na hromadenie prachu na poličkách, ktoré ste práve utreli, zvážte postup pri svojom ďalšom upratovaní na základe tohto zoznamu.
1. Zvlhčovač vzduchu
Foto: BOKEH STOCK/Shutterstock.com
Pôvodcom prachu sú predovšetkým roztoče, ktoré v ňom tiež nachádzajú útočisko. Keďže milujú vlhko, domov so zvlhčovačom vzduchu je pre ne hotový raj. Ak nechcete prispieť k rozmnoženiu týchto mikroorganizmov, udržujte vlhkosť v domácnosti najviac na 40-50 percentách.
Aj samotný zvlhčovač vzduchu sa pritom podieľa na tvorbe prachu. Pri vyparovaní vody z ultrasonických a mechanických zvlhčovačov sa minerály z nej premieňajú na takzvaný biely prach, ktorý na povrchoch v miestnosti vytvára tenkú vrstvu.
2. Aviváž
Vlákna vo všetkých látkach sa po čase začnú lámať a meniť na prach. V prípade, že na nich ostáva aviváž z prania, tento proces je ešte rýchlejší a viditeľnejší. Samozrejme, len ťažko sa dá zvyknúť na pranie bez aviváže, takže jej príspevok k prašnosti domáceho prostredia treba jednoducho akceptovať.
3. Rastliny
Rastliny v domácnosti nie sú len na okrasu. Svojimi schopnosťami tiež prispievajú k čisteniu vzduchu a pohlcovaniu prachu, kvôli čomu sa na nich prach po čase nahromadí. Prach na listoch rastlín im bráni v čistení vzduchu a účinnej fotosyntéze. Zo zaprášenej rastliny sa preto rýchlo stáva lapač prachu. Našťastie sa tomu dá vyhnúť pravidelným sprchovaním a utieraním listov.
4. Papiere a kartóny
Foto: rinyun/Shutterstock.com
Aj vám sa zdá, že police s knihami sa vždy zaprášia najrýchlejšie? Môže za to papier, ktorý má prirodzenú schopnosť hromadiť na sebe prach. K zbieraniu prachu prispievajú aj noviny, časopisy, škatule a iné papierové produkty.
5. Posteľ
Teplá posteľ je dokonalým útočiskom roztočov. Ak môžete, vymeňte paplóny a vankúše z peria za syntetickú výplň. Matrace zas ochránite pomocou ochranných obliečok.
6. Televízor na chladničke
Prach sa veľmi rýchlo hromadí najmä na povrchu elektroniky a nábytku vrátane kuchynských spotrebičov. Televízor na chladničke je preto hotová prachová základňa. Keď nabudúce budete upratovať kuchyňu, položte si otázku, či televíziu v kuchyni skutočne potrebujete.
7. Koberce
V porovnaní s plávajúcou podlahou alebo kachličkami sa v kobercoch nájde oveľa viac prachových častíc a alergénov. Ak napriek tomu túžite po domove s kobercami, voľte skôr tie s krátkymi vláknami. Koberce by pritom nemali pokrývať celú dlážku v miestnosti a do spálne by ste ich vôbec nemali umiestňovať, aby ste počas spánku nedýchali zozbieraný prach.
8. Skriňa s bundami
Foto: 101imges/Shutterstock.com
Striedanie ročných období nás počas teplejších dní núti odložiť zimné oblečenie do útrob šatníka. Popri tom, ako tu kožuchy a bundy visia, sa na nich tiež zbiera prach, a preto je lepšie skladovať ich v uzatvárateľných vreciach.
9. Žalúzie
Cez okná sa do domu dostane najviac prachu, preto sú žalúzie spomedzi všetkých povrchov najrýchlejšie zaprášené. Tento problém dokážete vyriešiť výmenou horizontálnych žalúzií za vertikálne alebo rolety.
10. Čalúnený nábytok
Predstavte si čalúnené pohovky a stoličky ako obrovskú špongiu, ktorá do seba nasáva prach z okolia. Presne to sa deje aj vo vašej domácnosti, a preto ak môžete, zaobstarajte si radšej nábytok z dreva, kože či plastu. Pomáhajú aj protiprachové prikrývky či časté čistenie nábytku.
11. Závesy
Ťažké závesy nahraďte bavlnenými alebo syntetickými – tie v sebe zadržiavajú menej prachu. Ak chcete dosiahnuť, aby sa vám do domu alebo bytu pri vetraní dostalo čo najmenej prachu, neotvárajte okná skoro ráno alebo neskoro večer a v horúcom alebo daždivom počasí. Najlepší čas na vetranie je popoludní a predvečer.
12. Radiátory
Záhyby a ťažko dostupné časti radiátora sú ideálne miesto na nepozorované hromadenie prachu. Na trhu môžete nájsť bezpečné protiprachové prikrývky na radiátor, ktoré tento problém vyriešia. Tiež sú vhodnejšie panelové ako rebrové radiátory.
13. Staré vysávače
V rámci boja proti prachu je najdôležitejšie zabrániť mu v presúvaní sa z miesta na miesto. Pri vysávaní sa táto zásada porušuje. Výskumy ukazujú, že okrem vysávania prachových častíc ich vysávače aj uvoľňujú do prostredia, čo je obzvlášť viditeľné u starších typov.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?