Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu
Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) opravila prvú prasklinu v plášti ruského modulu Zvezda, ktorá viedla k úniku vzduchu. Agentúru TASS o tom informovala štátna korporácia Energija.
Jej odborníci spresnili, že ešte v priebehu dnešného dňa ruská časť posádky ISS by v rámci prác na eliminácii úniku vzduchu mala otvoriť poklop prechodovej komory a na prasklinu v plášti naniesť tmel.
Agentúra TASS dodala, že s opravami na trupe modulu Zvezda začali ruskí kozmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Sverčkov tento týždeň. Uskutočňujú ich v koordinácii s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).
O malom úniku vzduchu z ISS informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos vlani v auguste. NASA následne ubezpečila, že únik neprekračuje prípustné hranice, neohrozuje ani posádku, ani fungovanie ISS. V septembri sa zistilo, že k úniku dochádza v pracovnom úseku ruského modulu, kde je aj vedecká aparatúra.
Presné miesto, kadiaľ vzduchu uniká, sa posádke podarilo určiť až v polovici októbra s pomocou vrecka s čajom. Nasledujúci deň po prelepení predpokladanej praskliny sa pokles tlaku spomalil, ale tento stabilizovaný stav trval len krátko. V novembri kozmonauti prasklinu zaplátali znova, úniky sa opäť opakovali.
Vo februári nákladná loď Progress MS-16 dopravila na ISS zásoby kyslíka, špeciálny mikroskop potrebný pre preskúmanie trhliny a materiál a náradie na opravu.
Na ISS sa aktuálne nachádza sedemčlenná posádka: štyria astronauti NASA: Kathleen Rubinsová, Victor Glover, Shannon Walkerová a Michael Hopkins, dvaja ruskí kozmonauti - Ryžikov a Kuď-Sverčkov - a japonský astronaut Soiči Noguči.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.