Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu

Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) opravila prvú prasklinu v plášti ruského modulu Zvezda, ktorá viedla k úniku vzduchu. Agentúru TASS o tom informovala štátna korporácia Energija.
Jej odborníci spresnili, že ešte v priebehu dnešného dňa ruská časť posádky ISS by v rámci prác na eliminácii úniku vzduchu mala otvoriť poklop prechodovej komory a na prasklinu v plášti naniesť tmel.
Agentúra TASS dodala, že s opravami na trupe modulu Zvezda začali ruskí kozmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Sverčkov tento týždeň. Uskutočňujú ich v koordinácii s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).
O malom úniku vzduchu z ISS informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos vlani v auguste. NASA následne ubezpečila, že únik neprekračuje prípustné hranice, neohrozuje ani posádku, ani fungovanie ISS. V septembri sa zistilo, že k úniku dochádza v pracovnom úseku ruského modulu, kde je aj vedecká aparatúra.
Presné miesto, kadiaľ vzduchu uniká, sa posádke podarilo určiť až v polovici októbra s pomocou vrecka s čajom. Nasledujúci deň po prelepení predpokladanej praskliny sa pokles tlaku spomalil, ale tento stabilizovaný stav trval len krátko. V novembri kozmonauti prasklinu zaplátali znova, úniky sa opäť opakovali.
Vo februári nákladná loď Progress MS-16 dopravila na ISS zásoby kyslíka, špeciálny mikroskop potrebný pre preskúmanie trhliny a materiál a náradie na opravu.
Na ISS sa aktuálne nachádza sedemčlenná posádka: štyria astronauti NASA: Kathleen Rubinsová, Victor Glover, Shannon Walkerová a Michael Hopkins, dvaja ruskí kozmonauti - Ryžikov a Kuď-Sverčkov - a japonský astronaut Soiči Noguči.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.