Léon Foucault dokázal, že Zem sa točí okolo svojej osi
Na úvodnej stránke vyhľadávača Google v stredu užívatelia môžu nájsť animáciu kyvadla. Internetový gigant si tak pripomína 194. výročie narodenia francúzskeho fyzika Léona Foulcaulta.
Spolu s kolegom Armandom Fizeauom sa venoval skúmaniu svetla a tepla. V roku 1850 zistil, že svetlo sa vo vode pohybuje pomalšie, ako vo vzduchu. V tom istom roku zmeral aj rýchlosť svetla, a to s neuveriteľnou presnosťou, keď sa jeho nameraná hodnota priblížila k reálnej hodnote až na jedno percento.
V roku 1851 Foucault dokázal, že Zem sa točí okolo svojej vlastnej osi. Spravil to pomocou ťažkej kovovej gule, zavesenej na 67 metrov dlhom drôte, dnes známom ako "Foucaultovo kyvadlo". Kyvadlo sa stále hojdá po rovnakej vertikálnej dráhe, no tá sa pomaly mení, čo závisí od geografickej polohy kyvadla. Na dôkaz rotácie Zeme neskôr využil aj gyroskop.
Za tento experiment mu v roku 1955 londýnska Kráľovská spoločnosť udelila medailu a z Foucaulta sa stal fyzikálny asistent v parížskom observatóriu. Medzi jeho ďalšie úspechy patrí aj objav takzvaných "Foucaultových prúdov", alebo vírivých prúdov v magnetickom poli, vylepšenie zrkadla v teleskope, či jednoduchá, no presná metóda zisťovania nedostatkov povrchu zrkadiel teleskopov.
Informácie pochádzajú zo stránky britannica.com.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.