5 druhov diét, ktoré najagresívnejšie útočia na zdravý spánok
Predtým, ako sa vydáte na cestu chudnutia, zvážte, či vám stoja za to všetky riziká. Niektoré diéty vás totiž ľahko môžu okradnúť o hodiny spánku.
Nedostatočný spánok ovplyvňuje okrem pozornosti aj fyzické zdravie. Podpisuje sa napríklad na pomalšom metabolizme či únave a jeho dlhodobá absencia môže dokonca viesť k vzniku alebo zhoršeniu psychických ochorení.
Počas spánku sa telo regeneruje a na správne fungovanie počas celého dňa potrebuje prespať aspoň 7-8 hodín. V tom mu ale môže brániť diéta.
Experti zo spoločnosti Matress Next Day sa pomocou údajov z fitness aplikácie My Fitness Pal pozreli na typické zloženie jedál v rámci rôznych druhov diét. Spoločne potom zhodnotili ich kalorické zloženie a jeho vplyv na kvalitu spánku.
1. Dukanova diéta
Dukanova diéta si zo začiatku získala obľubu vo Francúzsku, kde bola predstavená ako návod na zdravé stravovanie. Jej podstatou je konzumácia veľkého množstva bielkovín a nižšieho množstva sacharidov.
Pri dôslednom dodržiavaní pravidiel Dukanovej diéty by ste denne mali prijať len asi 3 gramy cukru. Podľa odporúčaní zdravotníkov by táto hodnota mala denne obsahovať 90 gramov cukru.
Náhly pokles príjmu cukru môže u človeka vyvolať celú škálu následkov. Mnohí ľudia sa stretávajú s úzkosťou, nespavosťou a neutíchajúcim hladom, čo sú všetko faktory, ktoré prispievajú k nespavosti. Ide len o dočasné nedostatky, no aj tie môžu trvalo narušiť zdravý spánkový cyklus.
2. Diéta South Beach
Pôvodne prezentovaná ako diéta pre amerických kardiakov, diéta South Beach sa zameriava na dodržiavanie nízkeho glykemického indexu. Preslávil ju najmä autor Arthur Agaston (jeho kniha je dostupná aj na slovenskom trhu).
Podobne ako pri Dukanovej diéte, aj pri diéte South Beach sa stretnete s výraznou redukciou sacharidov. Počas dňa je ich dovolené prijať len okolo 23 gramov, pričom priemerný dospelý by mal skonzumovať aspoň 260 gramov denne.
Ak zvažujete túto diétu, pripravte sa na to, že sa počas noci môžete budiť kvôli neprestajnému hladu. Sacharidy, ktoré vám budú chýbať, totiž prispievajú k tvorbe tryptofánu a serotonínu, ktoré sú nevyhnutné pre kvalitný spánok.
3. Makrobiotická diéta
Hviezdou makrobiotickej diéty sú celozrnné potraviny. Diéta celkom vylučuje spracované potraviny a sústredí sa na hnedú ryžu, strukoviny a organickú zeleninu. Ak sa na ňu dáte, musíte jesť len keď ste hladní a každé sústo požuť 50-krát.
Na rozdiel od predošlých diét vám pri tejto môže chýbať zdravý prísun tukov. Štatistika ukazuje, že jej priaznivci denne prijmú len 9 gramov, pričom priemerný dospelý by mal prijať aspoň 70 gramov.
Nedostatok tukov v strave môže počas noci viesť k zníženiu telesnej teploty. Pri pocite chladu sa preto môžete prebudiť.
4. Alkalická diéta
Ako už z názvu vyplýva, alkalická diéta zakazuje jedlá, ktoré pri trávení podporujú tvorbu kyseliny. Na čiernom zozname sa nachádzajú mäsové výrobky, pšenica a iné obilniny, rafinovaný cukor, mlieko, vajcia, kofeín, alkohol a spracované potraviny. Jesť sa môžu len zásadité jedlá, teda predovšetkým ovocie a zelenina.
Pri alkalickej diéte môžete dosiahnuť až 71-percentný pokles príjmu kalórií. Ľudia, ktorí ju dodržujú, denne prijmú len okolo 576 kalórií, pričom by denne mali prijímať 2000-2500 kalórií.
Mantrou alkalickej diéty je, čím alkalickejšie – tým zdravšie, ale jej negatívne následky za to rozhodne nestoja. Okrem neustálej únavy vám pri nízkom počte kalórií hrozí aj nedostatok živín a vitamínov, čo môže mať trvalé následky na zdravie orgánov.
5. Atkinsova diéta
Pointou známej Atkinsovej diéty je premeniť telo na spaľovňu tuku. Atkinsova diéta hovorí, že ak organizmus úplne odstrihnete od sacharidov, začne na energiu premieňať tuky. Diéta je navrhnutá tak, aby došlo k rapídnemu poklesu hmotnosti.
V prvej fáze Atkinsovej diéty sa treba zamerať na potraviny s vysokým obsahom bielkovín, pričom príjem tuku nie je nijako obmedzený a denne je možné prijať len 20-25 gramov sacharidov. Diéta tiež ráta s 50-percentným obmedzením príjmu sodíka.
Priemerné stravovanie na Atkinsovej diéte počíta len s 3-gramovým denným príjmom sodíka. Strava s nízkym obsahom tohto minerálu môže vyvolať nespavosť. Atkinsova diéta tiež zvyšuje produkciu stresového hormónu a môže spôsobiť únavu a letargiu, kvôli čomu ľudia často siahajú po sladkých jedlách, ktoré môžu pred spaním pôsobiť rušivo.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.