EMA: Riziko vzniku krvných zrazenín u zaočkovaných osôb nie je vyššie
- 17:19 11.03.2021
- Amsterdam

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 podľa doterajších poznatkov nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín. Uviedla to vo štvrtok Európska agentúra pre lieky (EMA).
„Doteraz dostupné informácie naznačujú, že miera výskytu tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyššia ako v bežnej populácii,“ napísala EMA v reakcii na otázku agentúry AFP.
Päť krajín vrátane Dánska, Nórska a Islandu pozastavilo očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca podľa EMA. Dôvodom sú správy o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov.
„Ku dňu 10. marca 2021 bolo zaznamenaných 30 prípadov trombembolických komplikácií u takmer piatich miliónov ľudí zaočkovaných vakcínou COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore,“ ktorý zahŕňa aj Nórsko a Island, uviedla EMA.
Vakcína švédsko-britského výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára. Vo viacerých európskych krajinách bola pôvodne povolená iba pre osoby do 65 rokov, pretože spočiatku chýbali spoľahlivé údaje o jej účinnosti u starších ľudí. Neskôr ju regulačné úrady odporučili aj pre túto vekovú kategóriu.

OSN varuje pred globálnou krízou spôsobenou nerovnosťou a nedôverou v inštitúcie
Organizácia Spojených národov varuje pred hroziacou globálnou a sociálnou krízou podnietenou hospodárskou neistotou, rastúcou nerovnosťou a rozšírenou nedôverou v inštitúcie.

Trump žiada Najvyšší súd USA o schválenie zákazu transrodových osôb v armáde
Administratíva Donalda Trumpa požiadala Najvyšší súd USA, aby povolil zákaz služby transrodových osôb v armáde, kým prebiehajú súdne procesy s námietkami proti tomuto opatreniu.

So zosnulým pápežom Františkom sa doteraz prišlo rozlúčiť 90.000 ľudí
Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového večera prišlo vzdať úctu zosnulému pápežovi Františkovi už 90.000 veriacich.

Zdravotný stav brazílskeho exprezidenta Bolsonara sa podľa jeho lekárov zhoršil
Zdravotný stav niekdajšieho brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara sa takmer dva týždne po poslednej operácii čriev zhoršil, uviedli vo štvrtok jeho lekári.

Macron ocenil odvahu učiteľov, ktorí zastavili študenta útočiaceho nožom v škole
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok ocenil odvahu učiteľov, ktorí sa postavili žiakovi útočiacemu nožom v súkromnej katolíckej strednej škole vo francúzskom meste Nantes.