Pred 80 rokmi sa narodil taliansky filmový režisér Bernardo Bertolucci
Od narodenia Bernarda Bertolucciho, režiséra intímnych drám, ale aj rozsiahlych historických príbehov, uplynie v utorok 16. marca 80 rokov.
Počas kariéry trvajúcej viac ako pol storočie vytvoril taliansky režisér a scenárista Bernardo Bertolucci vyše dve desiatky filmov. Debutoval snímkou Smrť kmotrička (1962), ale do dejín svetovej kinematografie sa zapísal najmä drámou Konformista (1970), slávnym kontroverzným filmom Posledné tango v Paríži (1972), päťhodinovou epopejou Dvadsiate storočie (1976), alebo veľkolepým režijným projektom Posledný cisár (1987), oceneným deviatimi Oscarmi.
Bernardo Bertolucci sa narodil 16. marca 1941 (niektoré zdroje uvádzajú aj rok 1940) v Parme v rodine básnika a filmového kritika Attilia Bertolucciho. Spočiatku sa rozhodol pre poéziu a básne úspešne uverejňoval od svojich 15 rokov. Za knižný básnický debut dostal dokonca literárnu cenu Premio Viareggio. Záujem o písanie Bertolucciho priviedol na univerzitu v Ríme, kde študoval na Fakulte modernej literatúry.
Všetko sa zmenilo v roku 1961, keď sa stal asistentom talianskeho filmového režiséra Piera Paola Pasoliniho pri nakrúcaní drámy Accatone (1961). O rok neskôr sa už predstavil vlastným filmom, príbehom z rímskej čiernej kroniky o hľadaní vraha utopenej ženy La Commare secca (Smrť kmotrička, 1962). Snímka vzbudila záujem na filmovom festivale v Benátkach. Druhým filmom Prima della rivoluzione (Pred revolúciou, 1964) sa Bertolucci predstavil ako kritik pomerov vo vtedajšom Taliansku. V roku 1970 zrežíroval už podľa vlastného scenára film La Strategia del ragno (Stratégia pavúka).
Zlom v Bertolucciho režisérskej kariére prišiel s drámou Il Conformista (Konformista, 1970), ktorá bola adaptáciou rovnomenného románu Alberta Moraviu. Snímka, hľadajúca odpovede na bolestivé otázky o fašistickej minulosti Talianska, urobila z Bertolucciho známeho režiséra. V hlavnej úlohe sa predstavil francúzsky herec Jean-Louis Trintignant.
Definitívne neprehliadnuteľným režisérom sa Bertolucci stal romantickou drámou Ultimo tango a Parigi (Posledné tango v Paríži, 1972), ktorá už počas premiéry 14. októbra 1972 na festivale v New Yorku vyvolala nielen nadšené ovácie, ale aj odmietanie pre až príliš explicitné erotické scény. V kontroverznej snímke, ktorú v USA označili za pornografický film, sa v hlavných úlohách predstavili Marlon Brando a Maria Schneiderová. V režisérovom rodnom Taliansku vyvolala snímka obrovský záujem, videl ju však málokto, pretože taliansky najvyšší súd jej premietanie krátko po uvedení do kín zakázal a zákaz ostal v platnosti 15 rokov.
O Bertolucciho slávnom filme, nominovanom na Oscara a Zlatý glóbus, sa opäť začalo diskutovať v roku 2016 v súvislosti s hnutím #MeToo. Diskusia sa týkala hlavne jednej z najkontroverznejších sexuálnych scén, o ktorej sa Maria Schneiderová, v čase nakrúcania mala 19 rokov, vyjadrila, že by s ňou už určite nesúhlasila.
Plejáda slávnych hercov ako Robert de Niro, Gérard Depardieu, Dominique Sandaová, Donald Sutherland, Burt Lancaster a iní rozohrala príbeh Bertolucciho päťhodinového filmového projektu Novecento (Dvadsiate storočie, 1976). Historická dráma zobrazila taliansku spoločnosť v časoch vzostupu fašizmu prostredníctvom osudov niekoľkých generácií dvoch rozvetvených vidieckych rodín.
Cenu Akadémie za najlepšiu réžiu a najlepší film vyniesol Bertoluccimu životopisný veľkofilm The Last Emperor (Posledný cisár, 1987). Skutočný príbeh posledného čínskeho cisára odohrávajúci sa v pekinskom Zakázanom meste, sa stal celosvetovým hitom a získal dokopy deväť Oscarov.
K známym Bertolucciho dielam patrí aj adaptácia bohémskeho románu The Sheltering Sky (Pod ochranou neba, 1990). Tiež snímka o tolerancii a priateľstve, ale aj o strete budhizmu s americkým spôsobom a chápaním života Little Buddha (Malý Buddha, 1993), v ktorej sa predstavili Keanu Reeves, Chris Isaak či Bridget Fondová. Medzi známe a divácky obľúbené patrí tiež film Stealing Beauty (Zvodná krása, 1996), v ktorom zažiarili Liv Tylerová, Jeremy Irons či Sinéad Cusacková.
Aj napriek zdravotným problémom, po neúspešnej operácii platničky v roku 2003 bol pripútaný na invalidný vozík, nechal o sebe Bertolucci ako režisér počuť dvoma zaujímavými filmami. Snímkou The Dreamers (Rojkovia, 2003), v ktorej sa pokúsil na pozadí parížskych študentských nepokojov zo 60. rokov a milostného trojuholníka oživiť európsku novú vlnu. V roku 2012 sa zasa predstavil posledným filmom Me and You (Ja a Ty), ktorý bol rovnomennou adaptáciou novely talianskeho spisovateľa Niccola Ammanitiho.
Čestnú Zlatú palmu na 64. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, ako ocenenie jeho dlhoročnej filmovej kariéry, dostal Bertolucci v roku 2011.
Bernardo Bertolucci, jeden z najoriginálnejších režisérov svetovej kinematografie, zomrel 26. novembra 2018 v Ríme vo veku 77 rokov.
Herec mnohých obľúbených filmov Andy Hryc by dnes oslávil 75 rokov
Dnes uplynie od narodenia herca Andreja Hryca 75 rokov.
Scarlett Johanssonová, jedna z najžiadanejších herečiek, má 40 rokov
V tomto storočí azda najžiadanejšia americká herečka a menej známa speváčka Scarlett Johanssonová má dnes 40 rokov.
V Poľsku mal svetovú premiéru film Rust, ktorého nakrúcanie poznačila tragédia
Americký western Rust mal v stredu svetovú premiéru na filmovom festivale Camerimage v poľskom meste Toruň, tri roky po tom, ako kameramanku Halynu Hutchinsovú zastrelil herec Alec Baldwin.
Na Pohodu 2025 prídu Queens of the Stone Age
Americká rocková skupina Queens of the Stone Age je ďalším veľkým medzinárodným menom budúcoročnej Pohody.
Na Pohodu príde "krstný otec punku" Iggy Pop
Americký rockový spevák Iggy Pop je ďalším potvrdeným účinkujúcim multižánrového festivalu Pohoda 2025. "Krstný otec punku sa po 19 rokoch vracia na Slovensko," potvrdzujú organizátori festivalu.