Od vysokého tlaku po zubné kazy: 4 veci, s ktorými vám pomôže čierny čaj
Pitie čierneho čaju mnohým nahrádza pravidelnú dávku kávy. Nie všetky jeho vlastnosti sú však zdraviu prospešné.
Za najobľúbenejší typ čaju v západnom svete môžeme pokojne označiť čierny. Pripravuje sa v chladenej aj teplej podobe, chuťou a obsahom kofeínu sa dá porovnávať s kávou a poskytuje množstvo zdravotných benefitov. Práve tie sú predmetom dnešného článku.
Prečítajte si viac o spôsoboch, akými vám čierny čaj pomôže so zdravím.
1. Znižuje tlak
Podľa údajov z roku 2019 26 percent celosvetovej populácie trpí chronicky vysokým krvným tlakom. Vysoký tlak je pritom najčastejším rizikovým faktorom smrteľnej mŕtvice či infarktu. Pravidelné pitie čierneho čaju sa však aspoň čiastočne dokáže postarať o tento problém – systolický tlak dokáže znížiť o 1,8 mmHg a diastolický o 1,3 mmHg.
2. Zmierňuje hladinu cholesterolu
Vysoká hladina cholesterolu trápi každého tretieho dospelého, pričom väčšinu tvoria muži. Teaflavín a thearubigín, ktoré možno nájsť v čiernom čaji, ju ale dokážu znížiť, a to dokonca do takej miery, že vedci ho odporúčajú piť ako podpornú liečbu pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi.
3. Bojuje proti zubným kazom
Čaj vo všeobecnosti posilňuje zdravie ústnej dutiny. Čierny čaj je pritom mimoriadne úspešný v boji proti baktériám, ktoré spôsobujú vznik zubných kazov. Netreba však opomenúť jeho temnú stránku – pravidelné pitie čierneho čaju môže spôsobiť tiež žltnutie zubov.
4. Chráni pred cukrovkou
Cukrovkou na celom svete trpí viac ako 400 miliónov ľudí, pričom až okolo 90 percent tvoria prípady cukrovky druhého typu. Ak patríte k cukrovkárom, určite vyskúšajte čierny čaj, ktorý vám pri pravidelnej konzumácii pomôže so znížením cukru v krvi.
Možné negatívne následky pitia čierneho čaju
- Bolesť hlavy – vysoký obsah kofeínu so sebou prináša aj negatíva. Medzi ne patria aj bolesti hlavy a migrény, ktoré môžu vzniknúť pri pravidelnej konzumácii čierneho čaju.
- Úzkosť a nespavosť – pri čiernom čaji platí to, čo pri káve – dodá vám množstvo energie, ale zároveň prispeje k úzkosti a stresu. Čierny čaj pri častej konzumácii tiež sťažuje zaspávanie a znemožňuje kvalitný spánok.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.