Ako sa správne starať o čerstvú plombu? 4 tipy, ktoré predĺžia jej životnosť
U zubára sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi plomb. Ako sa o ne správne starať?
Zubné plomby nám pomáhajú ošetriť zub, ktorý podľahol zubnému kazu alebo hnitiu. U zubára sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi zubných plomb v závislosti od materiálu – najčastejšie sa používa kompozit a porcelán. Donedávna bol obľúbený aj lacný amalgám a vo výnimočných prípadoch je možné použiť aj zlato.
Starostlivosť o plombu nekončí na kresle u stomatológa. Treba v nej pokračovať aj doma, a ak pri tom postupujete správne, viete tým predĺžiť jej životnosť a zachovať pôvodný nepoškodený stav. Najväčší dôraz na opateru treba klásť pri čerstvých výplniach.
-
Prvé hodiny až dni
Ešte predtým, ako sa od zubára vyberiete domov, by vás mal informovať o tom, ako dlho bude plombe trvať, kým sa „usadí“. Každý prípad je rôzny, pričom záleží najmä od jej materiálu. Keramické výplne sa zoceľujú najrýchlejšie, najdlhšie to trvá zlatým a kompozitovým výplniam.
-
Vyhnite sa horúcim a studeným jedlám a nápojom
Kým sa plomba hojí, netreba ju zaťažovať potravinami, ktoré by ju mohli hneď zozačiatku poškodiť. Pri extrémnych teplotách sa výplň môže roztiahnuť alebo stiahnuť, preto treba voliť potravu, ktorá sa približuje izbovej teplote.
-
Nejedzte nič tvrdé alebo lepkavé
Aspoň na niekoľko dní od zubárskeho zákroku sa vyhnite hryzeniu tvrdých a lepkavých jedál. Tvrdé jedlá totiž môžu zlomiť alebo rozbiť výplň, čo si vyžaduje okamžitú nápravu u stomatológa. Lepkavé jedlá zas podporujú rast a množenie baktérií, ktoré prispievajú k tvorbe kyseliny, čím ohrozujú ešte nezahojený zub a plombu eróziou.
-
Hryzte na opačnej strane úst
Zub po zákroku by ste nemali namáhať aspoň niekoľko dní, ideálne týždeň. Pri jedení sa preto odporúča žuť tou stranou chrupu, ktorá nebola zasiahnutá. Okrem týchto základných opatrení sa samozrejme pridržiavajte rád svojho zubného lekára.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.