Čo robiť, keď vás v lese napadne divá zver? Tipy, ktoré môžu zachrániť život
- 10:35 27.03.2021
- Bratislava

Každé divé zviera sa pri strete s človekom správa inak, preto neexistuje univerzálny spôsob, ako sa pred nimi chrániť. Poradíme vám, čo zaberá na jeleňa, diviaka, medveďa a vlka.
Človek nie je pánom lesa, a na jeho územie sa chodí prechádzať len ako hosť. Mnohí si ale až neskoro uvedomia, že k pravým obyvateľom lesa patrí aj divá zver, ktorá môže na ľudskú prítomnosť reagovať rôzne.
Medzi najviac obávané lesné živočíchy patrí v našich končinách medveď, vlk a diviak. Napadnúť vás ale môže aj jeleň, a na následky by ste určite nechceli čakať. Poradíme vám, čo robiť v krušných chvíľach.
Jeleň
Foto: Jim Cumming/Shutterstock.com
Jeleň je jedno zo zvierat, ktoré skôr utečie, než by sa malo púšťať do boja s človekom. Iná situácia môže nastať v prípade, že natrafíte na samicu s malými. Jelenice aj jelene sú tiež agresívnejšie počas ruje.
- Zachovajte pokoj a pomaly cúvajte. Ak jeleň zaútočí, snažte sa medzi ním a sebou vytvoriť prekážku a rýchlo utečte alebo vylezte na strom.
- Jeleňa odplaší aj väčší súper. Na ruky si preto zaveste bundu a mávajte ňou pred ním.
- Ak sa vám útok nepodarí zvrátiť, chráňte si počas neho hlavu a krk. Ľahnite si na zem do polohy plodu.
Medveď
Foto: vz maze/Shutterstock.com
Najúčinnejšou prevenciou pred medveďom je hluk. Ak sa na prechádzke v lese nahlas rozprávate alebo vydávate iný hlasný zvuk, medveď utečie ešte predtým, ako ho zbadáte. Horšie to môže dopadnúť vtedy, keď šelmu prekvapíte.
- Nekričte, neutekajte a nelezte na strom. Medvede sú rýchli bežci a na strom sa dokážu vyšplhať.
- Pokúste sa zväčšiť svoj obraz z pohľadu medveďa. Pomaly natiahnite ruky a držte v nich nad hlavou ruksak alebo vetrovku. Takto pomaly ustupujte.
Vlk
Foto: EvaLes/Shutterstock.com
Vlky sa zdržujú vo svorkách, takže ak uvidíte jedného, je celkom pravdepodobné, že sú nablízku aj ďalšie. Ak vás vlk nezbadal, pomaly a potichu sa dajte na ústup. Ak sa stretu s ním nedá zabrániť, skúste aspoň tieto techniky:
- Pomaly ustupujte a neuhýbajte pohľadom.
- Ak sa vlk nevzdiali a začne sa správať útočne, začnite čo najhlasnejšie kričať. Hádžte po ňom všetko, čo máte poruke a ustupujte. Dajte si však pozor, aby ste nespadli – to by pre vlka bola ideálna šanca na útok.
- Ak dôjde k napadnutiu, bráňte sa. Snažte sa vlku dokázať, že aj vy ste agresívni, čo ho nakoniec môže prinútiť k ústupu.
Diviak
Foto: Budimir Jevtic/Shutterstock.com
Diviaky patria k agresívnejším obyvateľom lesa, preto ak jedného zbadáte, nečakajte a snažte sa pokojne vzdialiť. Ak ste príliš blízko, na útek už nemáte čas. Spravte radšej toto:
- Zachovajte pokoj a pomaly sa začnite vzďaľovať.
- Ak sa diviak rozbehne smerom k vám, rýchlo vylezte na strom. Diviak sa k vám nedostane, a tak po chvíli odíde.
- Ak na vás diviak vybehne a nemáte na dohľad žiaden strom, musíte sa brániť. Diviak obyčajne nevydrží dlho útočiť, takže sa bráňte zo všetkých síl, až kým necúvne.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.

Objavili sme novú farbu, hlásia vedci
Podľa vedcov ľudia podobnú farbu ešte nevideli.

Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor
Na trendovej sladkosti sa pokúšajú zarobiť aj podvodníci. Ako rozoznať podvod?