Čo robiť, keď vás v lese napadne divá zver? Tipy, ktoré môžu zachrániť život
- 10:35 27.03.2021
- Bratislava
Každé divé zviera sa pri strete s človekom správa inak, preto neexistuje univerzálny spôsob, ako sa pred nimi chrániť. Poradíme vám, čo zaberá na jeleňa, diviaka, medveďa a vlka.
Človek nie je pánom lesa, a na jeho územie sa chodí prechádzať len ako hosť. Mnohí si ale až neskoro uvedomia, že k pravým obyvateľom lesa patrí aj divá zver, ktorá môže na ľudskú prítomnosť reagovať rôzne.
Medzi najviac obávané lesné živočíchy patrí v našich končinách medveď, vlk a diviak. Napadnúť vás ale môže aj jeleň, a na následky by ste určite nechceli čakať. Poradíme vám, čo robiť v krušných chvíľach.
Jeleň
Foto: Jim Cumming/Shutterstock.com
Jeleň je jedno zo zvierat, ktoré skôr utečie, než by sa malo púšťať do boja s človekom. Iná situácia môže nastať v prípade, že natrafíte na samicu s malými. Jelenice aj jelene sú tiež agresívnejšie počas ruje.
- Zachovajte pokoj a pomaly cúvajte. Ak jeleň zaútočí, snažte sa medzi ním a sebou vytvoriť prekážku a rýchlo utečte alebo vylezte na strom.
- Jeleňa odplaší aj väčší súper. Na ruky si preto zaveste bundu a mávajte ňou pred ním.
- Ak sa vám útok nepodarí zvrátiť, chráňte si počas neho hlavu a krk. Ľahnite si na zem do polohy plodu.
Medveď
Foto: vz maze/Shutterstock.com
Najúčinnejšou prevenciou pred medveďom je hluk. Ak sa na prechádzke v lese nahlas rozprávate alebo vydávate iný hlasný zvuk, medveď utečie ešte predtým, ako ho zbadáte. Horšie to môže dopadnúť vtedy, keď šelmu prekvapíte.
- Nekričte, neutekajte a nelezte na strom. Medvede sú rýchli bežci a na strom sa dokážu vyšplhať.
- Pokúste sa zväčšiť svoj obraz z pohľadu medveďa. Pomaly natiahnite ruky a držte v nich nad hlavou ruksak alebo vetrovku. Takto pomaly ustupujte.
Vlk
Foto: EvaLes/Shutterstock.com
Vlky sa zdržujú vo svorkách, takže ak uvidíte jedného, je celkom pravdepodobné, že sú nablízku aj ďalšie. Ak vás vlk nezbadal, pomaly a potichu sa dajte na ústup. Ak sa stretu s ním nedá zabrániť, skúste aspoň tieto techniky:
- Pomaly ustupujte a neuhýbajte pohľadom.
- Ak sa vlk nevzdiali a začne sa správať útočne, začnite čo najhlasnejšie kričať. Hádžte po ňom všetko, čo máte poruke a ustupujte. Dajte si však pozor, aby ste nespadli – to by pre vlka bola ideálna šanca na útok.
- Ak dôjde k napadnutiu, bráňte sa. Snažte sa vlku dokázať, že aj vy ste agresívni, čo ho nakoniec môže prinútiť k ústupu.
Diviak
Foto: Budimir Jevtic/Shutterstock.com
Diviaky patria k agresívnejším obyvateľom lesa, preto ak jedného zbadáte, nečakajte a snažte sa pokojne vzdialiť. Ak ste príliš blízko, na útek už nemáte čas. Spravte radšej toto:
- Zachovajte pokoj a pomaly sa začnite vzďaľovať.
- Ak sa diviak rozbehne smerom k vám, rýchlo vylezte na strom. Diviak sa k vám nedostane, a tak po chvíli odíde.
- Ak na vás diviak vybehne a nemáte na dohľad žiaden strom, musíte sa brániť. Diviak obyčajne nevydrží dlho útočiť, takže sa bráňte zo všetkých síl, až kým necúvne.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.