Heger si nevie predstaviť, že by bolo predĺženie núdzového stavu protiústavné

Predĺženie núdzového stavu bolo podľa Hegera schválené v záujme ochrany zdravia.
Minister financií Eduard Heger (OĽANO), ktorý je dočasne poverený aj vedením rezortu zdravotníctva, si nevie predstaviť, že by mohlo byť súčasné predĺženie núdzového stavu protiústavné. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. Reagoval tým na krok generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý podal podnet Ústavnému súdu preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu.
„Nemalo by to byť protiústavné, je to v záujme ochrany zdravia,“ zdôraznil Heger s tým, že zrušenie núdzového stavu by mohlo spôsobiť enormnú mobilitu, a tým aj zvyšovanie počtu nakazených obyvateľov novým koronavírusom.
Heger chce lepšie vysvetľovať verejnosti, prečo je nevyhnutné udržať núdzový stav. „To nie je o tom, že sa politicky niekto rozhodol držať ľudí zavretých, ako to tvrdí opozícia,“ podotkol. Vyhlásil, že Slovensko má stále kritické čísla, najmä čo sa týka počtu hospitalizovaných.
Podnet generálneho prokurátora nevníma ako krok proti súčasnej vláde. „Nešiel by som do takýchto špekulácií. Dal by som mu priestor na to, aby svojimi výsledkami presvedčil verejnosť o tom, že koná spravodlivo,“ dodal. Zdôraznil, že nie je správne spochybňovať inštitúcie štátu.
Generálny prokurátor považuje za potrebné podrobiť napadnuté časti uznesenia vlády testu proporcionality. Tvrdí, že zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou SR. Podaným návrhom sa Žilinka domáha aj preskúmania ústavnosti absolútneho zákazu vycestovania do zahraničia na účely rekreácie.
S nedostatkom vakcín zápasí celý svet
Na celom svete je podľa Hegera momentálne nedostatok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Výrobcovia vakcín garantovali iné objemy, ako vedia dodať. Slovensko naďalej rokuje s Európskou komisiu o dodávkach vakcín v čo najväčšom počte a najrýchlejšom čase.
Vakcín je podľa Hegera momentálne menej, ako by si ktokoľvek prial. Je tu diskusia a tlak na výrobcov vakcín. „Nikoho to neteší, keďže vakcína je tá najúčinnejšia zbraň proti pandémii,“ poznamenal Heger.
Minister zároveň zdôraznil, že zrušenie núdzového stavu by prinieslo aj rušenie zákazu vychádzania a to by prinieslo enormnú mobilitu ľudí. To následne zvyšuje šírenie nového koronavírusu. Heger si tiež nemyslí, že predĺženie núdzového stavu o 40 dní je protiústavné.
V súvislosti s pretrvávajúcim zákazom bohoslužieb Heger podotkol, že mu je ľúto, že sú veriaci takto obmedzení. „Momentálne priorita ochrany života a zdravia je na prvom mieste,“ hovorí.
Heger sa vo štvrtok (25. 3.) stretne s konzíliom odborníkov. Budú sa rozprávať o blížiacej sa Veľkej noci. Zatiaľ sa zhodli, že na toto obdobie nebude potrebné meniť opatrenia. „Nemá význam nič meniť, mohlo by to ľudí len zmiasť. Posledné, čo chceme, aby sa ľudia prestali vyznať v opatreniach. Sú stabilné, sú účinné a vďaka tomu, že ich ľudia dodržiavajú, prinášajú jasné výsledky,“ povedal.

V Bratislave sa na križovatke zrazila električka s autom
Pre nehodu na križovatke obojsmerne nepremávajú električky č. 4.

Dohady o výraznejšej zmene v cirkvi považuje teológ Konečný iba za teoretické
Dohady čo i len o výraznejšej zmene orientácie katolíckej cirkvi po smrti pápeža Františka pokladá 81-ročný emeritný profesor Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Anton Konečný iba za teoretické.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.