• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.1.2025Meniny má Alexej
Bratislava

6 dôvodov, prečo vám náhle smrdí stolica viac ako zvyčajne

  • 20:08 04.04.2021
  • Bratislava
6 dôvodov, prečo vám náhle smrdí stolica viac ako zvyčajne

Ak náhla zmena pachu stolice pretrváva niekoľko dní, je na čase navštíviť lekára.

Je samozrejmé, že stolica nikoho z nás nevonia ako ruže, ale prisilný alebo zvláštny zápach už dáva dôvod na obavy. Prečo stolica niekedy smrdí menej a inokedy viac?

Vysvetlime si najprv, čo je vlastne stolica. Ide o výlučky tela z tráviacej sústavy, ktoré pozostávajú z vody, mŕtvych mikroorganizmov, nestrávených zvyškov jedla, niektorých tukov, cholesterolu a ďalších stopových prvkov.

Príčin zápachu stolice je hneď niekoľko. Zápach najčastejšie spôsobuje nestrávené jedlo a plyny produkované črevnými baktériami. Množstvo plynu a miera jeho zápachu pritom závisí od toho, čo jete a v akom zdravotnom stave sa nachádzate.

Ak napríklad jete mäsový steak, na záchode sa môžete stretnúť s prenikavejším zápachom. Ten spôsobuje aminokyselina metionín prítomná v mäsových bielkovinách, ktorá vytvára zapáchajúce zložky s obsahom síry.

Ak sa s prenikavým zápachom stolice stretávate len sporadicky, pravdepodobne to neveští nič nezvyčajné či nepríjemné. Ak u vás ale tento problém pretrváva dlhodobo, na vine môže byť jedna z týchto príčin:

1. Antibiotiká

V črevách sa nachádza bakteriálna mikroflóra, ktorá pomáha rozložiť jedlo. Užívanie antibiotík môže ale tieto mikroorganizmy ovplyvniť tak, že výsledkom ich práce je rozličný vedľajší produkt s iným zápachom.

2. Infekcia

Aj zápal môže narušiť rovnováhu črevných baktérií. Bakteriálne, vírusové alebo parazitické infekcie prispievajú k zmene plynov v stolici a môžu tiež vyvolať hnačku.

3. Intolerancia alebo alergia

Alergia či intolerancia znamená, že telo nedokáže celkom stráviť danú potravinu. Kombinácia plynov vyprodukovaných baktériami, ktoré sa ju snažia rozložiť, a nestrávené jedlo spôsobujú prenikavý zápach výkalov. Tieto poruchy tiež môžu viesť k bolesti brucha a krvácaniu.

4. Celiakia

Ak trpíte celiakiou, znamená to, že na konzumáciu lepku telo reaguje imunitnou odpoveďou a útočí na sliznicu tenkého čreva. Jej poškodenie môže skomplikovať vstrebávanie živín, čo následne vedie k príznakom, ako hnačka, zápcha, nafukovanie, plynatosť, bolesť brucha a mastná a zapáchajúca stolica.

5. Idiopatický črevný zápal

Idiopatický črevný zápal označuje skupinu autoimunitných ochorení, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Zápal hrubého čreva postihnutého ulceróznou kolitídou mení zloženie črevných baktérií a môže viesť ku krvácaniu, čo je sprevádzané aj silne páchnucou stolicou.

Pri Crohnovej chorobe dochádza k podobným problémom a ťažkostiam s absorpciou živín, čo takisto prispieva k zapáchajúcim výkalom. Idiopatický črevný zápal vo všeobecnosti spôsobuje hnačku, bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie.

6. Oslabené vstrebávanie živín

V tele môže dôjsť k oslabeniu vstrebávania živín hneď z niekoľkých dôvodov. Často ide o infekciu, celiakiu, zápal čriev a niektoré syndrómy. Nedostatočné vstrebávanie môže vzniknúť aj vplyvom zmien črevných baktérií, čo opäť vedie k zapáchajúcim výkalom.

Kedy s tým oboznámiť doktora?

Zakaždým, keď si na svojom tele všimnete zvláštne reakcie, ktoré trvajú niekoľko dní a znepríjemňujú vám život, stojí za to kontaktovať lekára. V prípade pretrvávajúceho prenikavého zápachu stolice si všímajte aj ďalšie varovné znaky:

  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • pokles hmotnosti
  • krv v stolici
  • prítomnosť rakoviny alebo idiopatického črevného zápalu v rodine
  • horúčka
  • zimnica
  • opuch kĺbov
  • vredy v ústach
  • bolesť v okolí očí
  • prebúdzanie s potrebou vyprázdniť sa
  • neúčinnosť voľnopredajných liekov

Ako sa vyhnúť zapáchajúcej stolici

Ak uznáte, že zápach na toalete nesúvisí s poškodeným zdravím a nepociťujete žiadne ďalšie príznaky, využite niekoľko spôsobov, ako sa ho zbaviť:

Venujte viac pozornosti strave. Častá konzumácia cibule a cesnaku prispieva k silnému pachu stolice. Inokedy môže byť na vine odlišná potravina. Ak si nie ste istí, niekoľko dní si zapisujte všetky jedlá, ktoré zjete. Zamerajte sa najmä na lepok a mliečne výrobky.

Vysaďte niektoré potraviny. Z jedálnička vyškrtnite napríklad mäso, vajcia, brokolicu, kaleráb alebo špargľu. Tieto potraviny sú známe tým, že po nich viac páchne stolica.

Dajte šancu probiotikám. Probiotiká pomáhajú vrátiť črevné baktérie do rovnováhy a zmierňujú niektoré menej závažné tráviace ťažkosti.

Pite viac vody. Pravidelné preplachovanie čriev čistou vodou je niekedy kľúčom k odstráneniu zápachu.

Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

21:10 06.01.2025Zdravie

Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

19:42 06.01.2025Zdravie

Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.