Tento typ chôdze naznačuje vysoké riziko úmrtia na COVID-19
Ľudia s týmto typom chôdze majú takmer štyrikrát vyššie riziko úmrtia na COVID-19.
Pomalá chôdza naznačuje, že ak sa človek nakazí novým koronavírusom, hrozí mu závažný priebeh a vyššie riziko úmrtia. Ukázala to štúdia publikovaná v akademickom časopise International Journal of Obesity.
Pomalí chodci majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť závažného priebehu koronavírusovej infekcie a takmer štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že na COVID-19 zomrú.
Pre túto štúdiu zhromaždili vedci z Leicesterskej univerzity údaje od viac ako 400 000 dospelých z Veľkej Británie v strednom veku. Vedci chceli zistiť, či index telesnej hmotnosti (BMI) a tempo chôdze majú nejaký vplyv na priebeh ochorenia COVID-19.
Na váhe až tak nezáleží, dôležité je tempo
Výsledky ukázali, že u ľudí s normálnou hmotnosťou a pomalou chôdzou bola 2,5-krát vyššia pravdepodobnosť závažného priebehu COVID-19 a 3,75-krát vyššie riziko úmrtia na infekciu v porovnaní s rýchlou chôdzou.
Tempo chôdze menej ako 4.8 km za hodinu sa považovalo za pomalé, 4,8 až 6,4 km/h za priemerné a tempo nad 6,4 km/h bolo považované za rýchlu chôdzu.
Ľudia, ktorí zvyčajne chodia rýchlo, majú väčšiu kardiorespiračnú zdatnosť. Prvý autor štúdie Thomas Yates uviedol:
„Už vieme, že obezita a krehkosť sú kľúčovými rizikovými faktormi pre COVID-19. Toto je prvá štúdia, ktorá ukazuje, že pomalí chodci majú oveľa vyššie riziko závažného priebehu COVID-19 bez ohľadu na ich váhu.
S pokračujúcou pandémiou, ktorá predstavuje bezprecedentný tlak na zdravotnícke služby a komunity, je nevyhnutné identifikovať najviac ohrozené osoby a prijať preventívne opatrenia na ich ochranu.“
Ľudia s pomalou chôdzou sú vystavení väčšiemu riziku
Vedecký tím tiež zistil, že u obéznych ľudí, ktorí chodia rýchlo, je menšia pravdepodobnosť závažného priebehu COVID-19 a úmrtia, ako u pomalších chodcov s normálnou hmotnosťou.
Riziko však bolo rovnako vysoké u obéznych aj pomalých chodcov s normálnou hmotnosťou, čo naznačuje, že tempo chôdze môže byť užitočným prediktorom rizika. Yates povedal:
„Ukázalo sa, že osoby s rýchlou chôdzou majú všeobecne dobré kardiovaskulárne a srdcové zdravie, vďaka čomu sú odolnejšie voči vonkajším stresovým faktorom vrátane vírusovej infekcie, ale táto hypotéza ešte nebola stanovená pre infekčné choroby.
Zatiaľ čo veľké rutinné databázové štúdie hlásili asociáciu obezity a krehkosti s dôsledkami COVID-19, rutinné klinické databázy v súčasnosti neobsahujú údaje o mierach fyzických funkcií alebo zdatnosti.
Domnievam sa, že prebiehajúce štúdie v oblasti verejného zdravia a výskumu by mali zvážiť okrem BMI aj začlenenie jednoduchých opatrení fyzickej zdatnosti, ako je napríklad tempo chôdze, ako potenciálne prediktory rizika dôsledkov COVID-19, ktoré by nakoniec mohli umožniť lepšie preventívne metódy, ktoré zachránia životy."
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.