Pásomnica najčastejšie ohrozuje deti a starších. Ktoré príznaky ju prezrádzajú?

Napadnutie pásomnicou je jedným z príkladov parazitického napadnutia organizmu. Hoci najčastejšie hrozí deťom a starším ľuďom, vyskytnúť sa môže aj u dospelých.
Prípady vnútorného napadnutia parazitmi sú na Slovensku zriedkavé. Organizmus zdravého dospelého človeka totiž disponuje obranným mechanizmom, ktorý ich vie zničiť hneď v zárodku, čo ale nemusí platiť u detí, starších ľudí a ľudí so zníženou imunitou.
Okrem napadnutia pásomnicou poznáme aj ďalšie parazity, ktoré ohrozujú zdravie. Často sa hovorí aj o hlístovcoch, múčnych červoch či svalovcoch.
Čo je pásomnica?
Pásomnica je dlhý tenký parazit s hlavou a prísavkami pozdĺž celého tela. Keďže je to hermafrodit, môže sa rozmnožovať aj bez ďalších jedincov. Jednotlivé články pásomnice sa v čreve môžu oddeliť od tela, a človek ich potom vylúči spolu so stolicou.
Človek sa pásomnicou môže nakaziť po skonzumovaní jej vajíčok v surovom alebo slabo spracovanom mäse a rybách. Vajíčka môžu preniknúť do organizmu aj pri kontakte so zvieracími výkalmi alebo kontaminovanou vodou.
V prípade rýb najčastejšie dochádza k nakazeniu zo sladkovodných rýb, nie sushi. Pred prípravou je tiež kľúčové zmrazenie ryby.
Vzácne sú prípady prenosu pásomnice z človeka na človeka. K tým dochádza napríklad kvôli zanedbanej hygiene pri používaní toalety. Vajíčka pásomnice môžu na človeka preniesť aj vši a chrobáky.
Príznaky napadnutia pásomnicou
Niektoré druhy pásomnice je ťažké zaznamenať. Napríklad pásomnica dlhočlánková produkuje larvy, ktoré unikajú z tráviaceho traktu do ďalších častí tela, kde vytvárajú cysty. Tie sa spočiatku nemusia prejaviť žiadnymi nepríjemnými spôsobmi. Tento druh pásomnice môže dokonca preniknúť do mozgu, kde už vytvára aj príznaky, ako je bolesť hlavy, porucha zraku a strata vedomia.
Pásomnička pečeňová, ako už vyplýva z jej názvu, napáda pečeň, kde formuje cysty.
Stopercentnú istotu, že máte pásomnicu, získate jedine po lekárskom vyšetrení. Lekár pri podozrení kontroluje vzorku stolice a krvi a niekedy je potrebné aj CT vyšetrenie, ultrazvuk alebo magnetická rezonancia.
V prípade dokázania prítomnosti pásomnice lekár predpíše lieky na vyhubenie dospelého parazita. Jeho telo potom pacient vylúči v stolici. V prípade cysty alebo neurologického ohrozenia môže pomôcť operácia.
Ako sa vyhnúť pásomniciam
- Pravidelne sa umývajte a dodržujte hygienické zásady. Často si umývajte ruky vodou a mydlom.
- Hygienické zásady dodržujte aj pri skladovaní a úprave jedla. Po nákupe potraviny dobre umyte a živočíšne výrobky nejedzte surové alebo nespracované. V kuchyni pravidelne upratujte a dezinfikujte povrchy.
- Zamrazovanie mäsa a vajec 7 dní pred prípravou zabíja vajíčka a larvy pásomnice.
- Bravčové, hovädzie a ďalšie druhy červeného mäsa dobre prevarte. Najväčší pozor si dajte pri príprave hydiny.
- Nejedzte surové alebo polosurové mäso.
- Na krájanie mäsa a zeleniny použite odlišné dosky.
- V kuchyni používajte len čistú vodu.
- Domáce zvieratá pravidelne odčervujte.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.