Hanba z Covidu: Toto je dôvod, prečo ľudia nehlásia symptómy a nedištancujú sa
- 19:38 03.04.2021
- Svet

Mnohí ľudia nehlásia nákazu koronavírusom a ignorujú dodržiavanie sociálneho dištancu.
Moment, keď sa jedinec dozvie, že má pozitívny test na COVID-19, je pre mnohých desivý. Spolu s obavami o svoje zdravie môže mnohých zaujímať, či ich teraz budú priatelia, rodina alebo zamestnávateľ vnímať inak. Takéto obavy môžu byť síce iracionálne, no podľa štúdie môže byť „hanba z COVID-19“ dôvod, prečo mnohí nehlásia infekcie.
Stigma z vírusu môže dokonca spôsobiť, že pacienti nerešpektujú zdravotné a bezpečnostné odporúčania, uvádzajú vedci v štúdii publikovanej v akademickom časopise Frontiers in Psychology.
Vedci z University of Kent a Leeds Beckett University tvrdia, že pocity hanby a stigmatizácie spojené s ochorením COVID-19 majú súvislosť s nižšou mierou spoločenského dištancovania. Tieto pocity tiež znižujú pravdepodobnosť, že pacienti správne nahlásia svoj stav úradom alebo ľuďom, s ktorými boli v kontakte.
Utajenie infekcie závisí aj od vzťahu k vláde
Štúdia sa zamerala najmä na národy troch krajín: USA, Taliansko a Južná Kórea. Dôvera vo vládu alebo jej nedostatok sa javí ako kľúčový faktor pri rozhodovaní o utajení diagnózy COVID-19.
Na druhej strane autori štúdie tiež uvádzajú, že ľudia, ktorí svojej vláde všeobecne dôverujú, reagujú odlišne. Cítia väčší zmysel pre „vzájomnú solidaritu“ a s väčšou pravdepodobnosťou nahlásia infekciu úradom i známym.
Vedci sa tiež pozreli na rozdiely medzi týmito tromi národmi. Väčšiu dôveru vo vládu spozorovali medzi Juhokórejčanmi a Talianmi, čo má súvislosť s väčším dodržiavaním predpisov o dištancovania. Zdá sa však, že pre Američanov väčšia dôvera nevedie k sociálnemu dištancovaniu a dodržiavaniu predpisov. Britský tím tvrdí, že tento vyslovene americký fenomén môže byť spôsobený anti-vedeckou rétorikou Trumpovej administratívy.
Obviňovanie ľudí z nakazenia sa nepomáha
Väčšina národov sa v reakcii na COVID-19 v určitom okamihu dostala do úplného lockdownu. S tým prichádzali informačné kampane zamerané na dôležitosť dodržiavania bezpečnostných odporúčaní a na to, aké hanebné by bolo nedodržiavať hygienické opatrenia.
Na základe týchto zistení autori štúdie predpokladajú, že zahanbovanie obyvateľov sa môže úradom vypomstiť. Ak je podľa úradov nedodržiavanie lockdownu hanebné, ľudia, ktorí sa nakazia, sú tým pádom vyvrheli. Podľa vedcov takýto prístup môže len oslabiť úsilie dostať pandémiu pod kontrolu. Odporúčajú vládam, aby sa zamerali na význam sociálnej súdržnosti a dôvery v úrady.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?