V Kanade útočí neznáma mozgová porucha, lekári nepoznajú jej príčinu

Viac ako 40 Kanaďanov postihlo ochorenie mozgu, ktorého pôvod je zatiaľ neznámy.
Štátni zástupcovia kanadskej provincie New Brunswick na tlačovej konferencii v marci 2021 informovali verejnosť, že zaznamenali 43 prípadov (35 potvrdených a 8 pravdepodobných) progresívneho ochorenia pacientov, ktoré sa prejavuje neurologickým poškodením. Tajomníčka oddelenia zdravotníctva v New Brunswicku Jennifer Russellová pritom potvrdila, že pravdepodobne ide o „nové ochorenie“.
Choroba, ktorej pôvod zostáva neznámy, postihla ľudí z rôznych vekových kategórií a zázemí. V najväčšom zastúpení sa vyskytuje vo východnej časti kanadskej provincie. Jej prítomnosť nezaznamenali v žiadnej inej časti Kanady alebo v inom štáte.
Prvý známy prípad ochorenia pochádza z roku 2015, ale počet pacientov začal rásť až v posledných rokoch.
Predseda kanadskej Strany zelených David Coon kritizuje ministerstvo zdravotníctva za netransparentnosť pri zverejňovaní informácií o ochorení. Podľa Coona sa počet prípadov výrazne zvýšil v roku 2019, keď ich bolo potvrdených 11, a v roku 2020, keď potvrdili ďalších 24. „Prečo sa Newbrunswickčania dozvedajú o týchto prípadoch až teraz?“ pýta sa v roku 2021 Coon.
Časté sú zmeny nálady aj halucinácie
Ochorenie sa prejavuje niekoľkými neurologickými príznakmi. Pacienti sa stretávajú so zmenami nálady, poruchami spánku, nevysvetliteľnou bolesťou, halucináciami, problémami s rovnováhou a závažnou bolesťou svalov.
Podľa Russellovej sa príznaky neznámeho ochorenia podobajú na Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu. Ide o zriedkavé smrteľné ochorenie mozgu spôsobené priónmi, ktoré sa správajú ako nositelia infekcie.
Niektoré ochorenia zapríčinené priónmi môžu vzniknúť po skonzumovaní mozgového tkaniva nakazeného zvieraťa. Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu a ďalšie podobné ochorenia ale hneď na začiatku vylúčili laboratórne testy. Je teda možné, že ide o nové priónové ochorenie alebo celkom novú diagnózu, ktorá nemá s priónmi nič spoločné.
Portál CBC uvádza, že Kanaďania vyšetrujú aj toxíny v životnom prostredí. Potenciálnym škodcom môže byť neurotoxín BMAA, ktorý produkujú baktérie v morských plodoch. Nebezpečenstvo môže predstavovať aj kyselina domoová, ktorú vytvárajú riasy zhromažďujúce sa v lastúrach, sardinkách a ančovičkách.
„Zatiaľ sa nám nepodarilo identifikovať príčinu, ale všetko, čo sme dosiaľ analyzovali, naznačuje tomu, že ide o environmentálny faktor, s ktorým človek prichádza do kontaktu cez jedlo, vodu, vzduch, profesionálne činnosti alebo voľnočasové aktivity,“ uviedol pre vestník Medscape Medical News neurológ Alier Marrero z Nemocničného centra Dumontovej univerzity v Monctone.
Podľa Marrera svedčí o environmentálnej príčinnosti aj geografické zoskupenie jednotlivých prípadov. „Ale keďže nám stále chýbajú údaje o celej provincii, je priskoro sa o tom rozprávať.“

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.