Týchto 5 markerov v krvi súvisí s ťažkým priebehom COVID-19
Markery v krvi môžu naznačiť riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.
Krvné testy pacientov s COVID-19 po príchode do nemocnice môžu lekárom poskytnúť dôležité informácie o tom, či sa pacient rýchlo uzdraví alebo bude prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti.
Štúdia publikovaná v akademickom žurnále Blood Advances ukazuje, že niektoré biomarkery súvisiace s aktiváciou bielych krviniek môžu predpovedať horší priebeh ochorenia COVID-19. Spoluautor štúdie Hyung Chun povedal:
"Pacienti s vysokými hladinami týchto markerov mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú vyžadovať starostlivosť na JIS, vyžadovať ventiláciu, alebo že zomrú na COVID-19."
5 proteínov v krvi naznačuje ťažký priebeh
Pacienti s COVID-19 majú zvýšené hladiny niektorých proteínov v krvi, ako sú D-diméry a cytokíny. Tieto markery sú súčasťou zápalovej reakcie.
Až doteraz neboli identifikované žiadne biomarkery, ktoré by predpovedali, ktorí pacienti budú mať ťažký priebeh infekcie. Nový výskum však identifikoval vo vzorkách krvi pacientov päť proteínov známych ako HGF, lipokalín-2, G-CSF, rezistín a IL-8.
Tieto proteíny sú spojené s neutrofilmi, ktoré sú najhojnejším typom bielych krviniek a chránia telo pred infekciami a zápalmi. Tím zistil, že pacienti s koronavírusom, ktorí neskôr ťažko ochoreli, majú vysoké hladiny týchto proteínov v krvi.
Predtým bola známa súvislosť medzi týmito proteínmi a obezitou, ale nebola stanovená súvislosť s vírusovými infekciami, vrátane koronavírusových ochorení. Autori zdôraznili, že detekcia týchto ukazovateľov v počiatočnom štádiu infekcie pomôže pacientom a zlepší liečbu. Chun povedal:
„Ak by bolo možné diagnostický test [pre tieto biomarkery] objednať včas, mohlo by nám to poskytnúť lepšiu predstavu o tom, kto bude s väčšou pravdepodobnosťou kriticky chorý a bude mať prospech z vyššej úrovne starostlivosti a liečby, ktorá ovplyvňuje imunitný systém skoro po hospitalizácii.
Mnohé z týchto liekov majú potenciálne vedľajšie účinky a tieto testy môžu pomôcť identifikovať tých pacientov, pre ktorých by to malo najväčší úžitok.“
Súvislosť medzi obezitou a COVID-19 bola stanovená už dávnejšie, pretože u obéznych ľudí je vyššie riziko vážneho ochorenia, hospitalizácie v nemocnici a úmrtia na infekciu. Spoluautor štúdie Alfred Lee povedal:
„Neutrofily sú zápalové bunky, takže to dáva zmysel, že budú zvýšené v súvislosti s obezitou - ktorá zahŕňa chronický zápal nízkeho stupňa - a s COVID-19, ktorý v najťažších prípadoch spôsobuje hyperzápaly, ktoré vedú k poškodeniu tkaniva a zlyhanie orgánov. Existujú tiež náznaky, že neutrofily sa môžu podieľať na trombóze alebo zrážaní krvi.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.