Ľudia s touto farbou vlasov sa môžu pochváliť zvýšeným prahom bolesti
Za zvýšeným prahom bolesti stojí vedecké vysvetlenie. Ľudia s touto farbou vlasov totiž disponujú receptorom, ktorý pracuje inak ako v prípade ostatných.
Odchádzate od zubára vždy s bolesťou alebo vás desí už len pomyslenie na bolestivý vpich injekčnej striekačky? Možno ste sa len narodili s nesprávnou farbou vlasov. Práve tá je totiž znakom toho, do akej miery človek znáša bolesť.
Štúdia doktora Davida Fischera a jeho kolegov z Massachusettskej všeobecnej nemocnice odhaľuje, že ľudia s ryšavými vlasmi sa síce málokedy pekne opália, ale na druhej strane sú to práve oni, kto dobre znáša bolesť.
Vedci sa v laboratóriu pozreli na správanie myší s ryšavou srsťou. Ich bunky pokožky majú podobnú štruktúru ako bunky ľudskej pokožky, takže výsledky možno takmer rovnako interpretovať aj u ľudí.
Tak, ako všetci ľudia, aj u ryšavých ľudí možno nájsť melanocyty s receptorom melanokortínom 1, ktorý vyčnieva z povrchu bunky. Tento receptor bežne spúšťa tvorbu tmavohnedého alebo čierneho pigmentu. U ryšavých ľudí je ale jeho funkcia oslabená, čo sa prejavuje tým, že ich pokožka sa málokedy opáli dobronzova a je náchylnejšia na spálenie.
Práve chybnej funkcii receptoru môžu ľudia s hrdzavými vlasmi vďačiť za zvýšený prah bolesti. Mení totiž produkciu polypeptidu pro-opiomelanokortínu (POMC), ktorý ovplyvňuje činnosť hormónov, ktoré udržiavajú v rovnováhe hormóny oslabujúce a posilňujúce bolesť.
Poškodený melanokortín 1 u ryšavých ľudí produkuje menej POMC, kvôli čomu majú menej z neho odvodených hormónov. Telo na to reaguje produkciou iných hormónov, ktoré zrýchľujú tvorbu opoidových receptorov oslabujúcich bolesť.
V konečnom dôsledku to znamená, že ľudia s takýmto „chybným“ melanokortínom 1, respektíve ľudia s ryšavými vlasmi, odolávajú bolesti lepšie ako ostatní. Fisher verí, že jeho výskum pomôže zdravotníckemu personálu pri zohľadňovaní prístupu k jednotlivým pacientom aj na základe ich prahu bolesti.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.