Výrobcovia vakcín proti Covid-19 neskúmali ich účinky podľa pohlavia
- 19:35 07.04.2021
- Brusel

Výrobcovia a výskumníci, ktorí vyvíjali päť hlavných vakcín proti koronavírusu používaných v Európe, neskúmali ich možné rozdielne vedľajšie účinky u mužov a žien.
Uviedla to v stredu tlačová agentúra Belga s odkazom na štúdiu holandskej platformy pre investigatívnu žurnalistiku Investico.
Belga v tejto súvislosti pripomenula, že na celom svete sa vedľajšie účinky po zaočkovaní hlásia viac u žien ako u mužov. To platí aj v prípade veľmi zriedkavých prípadov trombózy, ktoré sa v súčasnosti dávajú do súvisu s vakcínou od firmy AstraZeneca.
Lareb, holandské centrum pre skúmanie nežiaducich účinkov liekov, doposiaľ dostalo 26.000 hlásení o takmer 152.000 rôznych vedľajších účinkoch očkovania, z toho 86,6 percenta hlásení podali práve ženy. Jedným z dôvodov však môže byť aj to, že ženy tvoria veľkú časť zdravotníckeho personálu a boli preto prednostne zaočkované.
Novinári spolupracujúci s Investico v tejto súvislosti preskúmali údaje z klinických skúšok publikované vo vedeckých časopisoch týkajúce sa piatich vakcín proti COVID-19: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V a Janssen. Žiadne z týchto údajov neupozorňujú na rôzne vedľajšie účinky vakcín v závislosti od pohlavia.
Investico v tejto spojitosti pripomenul výskum vakcíny proti chrípke zo začiatku tohto storočia, ktorý ukázal, že najmä mladé ženy dostali oveľa viac očkovacej látky, ako bolo potrebné. Pre rovnaký stupeň účinnosti ako u mužov im podľa výskumu stačila polovičná dávka.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2010 odporučila, aby boli do testov vakcín štandardne zahrnuté aj fyziologické rozdiely medzi mužmi a ženami, čo sa však vlani pri vývoji vakcín proti Covid-19 nestalo.
„Ak ženy hlásia viac problémov (po očkovaní proti koronavírusu), nevieme, prečo sa tak deje,“ upozornila riaditeľka centra Lareb Agnes Kantová.
Výskumníčka Chahinda Ghosseinová-Dohováz z Maastrichtskej univerzitnej nemocnice (UMC) podčiarkla, že rozdiely medzi pohlaviami by sa mali brať do úvahy ako dôležitý faktor nielen v prípade vakcín, ale aj pri vývoji liečebných metód voči covidu.

Nepál sa chystá obmedziť počet povolení pre výstup na Mount Everest
Nepál by mal vydávať povolenia pre výstup na Mount Everest len horolezcom, ktorí zdolali aspoň jeden zo sedemtisícových vrcholov v tejto himalájskej krajine.

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine
Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu
Americký prezident Donald Trump v utorok zablahoželal kanadskému premiérovi Markovi Carneymu k víťazstvu jeho Liberálnej strany v predčasných parlamentných voľbách, oznámila kancelária kanadského premiéra.

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku
Pakistanský minister informácií Attaulláh Tarar vyhlásil, že Islamabad má „dôveryhodné spravodajské informácie“ o tom, že India plánuje vojenský útok v súvislosti s nedávnym útokom v spornom regióne Kašmír.

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok vyhlásil, že je načase, aby Moskva a Kyjev predložili konkrétne návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine.