Súčasní ministri zarobili v roku 2019 každý okolo 37.000 eur

Priznania podávali aj členovia vlády, ktorí v roku 2019 nepôsobili vo verejnej funkcii. Viacerí súčasní ministri boli v tom roku poslancami NR SR.
Súčasní ministri zarobili za rok 2019 každý okolo 37.000 eur. Vyplýva to z majetkových priznaní verejných funkcionárov zverejnených na webe Národnej rady (NR) SR.
Najviac zarobil ako poslanec Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý nedávno odišiel z postu ministra práce a má sa tam vrátiť. Príjem z verejnej funkcie mal 37.712 eur. Priznal byt v bratislavskom Starom Meste, ornú pôdu v Eliášovciach, medzi hnuteľným majetkom uviedol vybavenie bytov a umelecké predmety zberateľskej hodnoty. Priznal tiež auto. V položke „vlastníctvo majetkového práva alebo inej majetkovej hodnoty“ uviedol autorské práva, peniaze, vklady v bankách, investičné zlato či obchodné podiely v s. r. o.
O niečo menej (37.601 eur) zarobila Veronika Remišová, súčasná vicepremiérka a šéfka Za ľudí. Okrem poslaneckého platu priznala príjem vo výške 8513 eur, vlastníctvo bytu v bratislavskom Starom Meste a Devínskej Novej Vsi, byt v Belgickom Etterbeeku, chatu v Pribyline a auto. Uviedla i peniaze na účtoch, akcie spoločností obchodovaných na burze cenných papierov, podiel v s. r. o. či hypotéku.
Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) okrem poslaneckého platu (37.464 eur za rok 2019) uviedol iný príjem 2473 eur. Zastával aj funkciu poradcu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Priznal byt v bratislavskom Starom Meste, finančné prostriedky z predaja podielu v s. r. o. a úspory.
Exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) tiež priznal aj iný príjem okrem platu za výkon verejnej funkcie (37.002 eur za rok 2019), a to 7250 eur. V priznaní uviedol podiel na dome v bratislavskej Rači, byty v Rači, Novom Meste a Ružinove, ale aj ornú pôdu. V položke „vlastníctvo majetkového práva alebo inej majetkovej hodnoty“ vypísal zlato a peňažné prostriedky.
Najmenej ako poslanec zarobil šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO), a to 36.468 eur. Priznal iný príjem 4032 eur. Zastával aj funkciu poslanca mestského zastupiteľstva hlavného mesta Bratislava. Priznal byt v Starom Meste, dom v bratislavskej Rači, chalupu v obci Uhliská či podiel v s. r. o.
Členovia vlády, ktorí v roku 2019 nepôsobili vo verejných funkciách, príjmy neuviedli, priznali však nehnuteľnosti a iný majetok. Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) priznala byt a pozemok v bratislavskom Starom Meste, podiel na rekreačnom dome s pozemkom v Ľubietovej či podiely v s. r. o. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vlastní dom, pozemok a garáž v Devínskej Novej Vsi. Priznal i financie na účte, motorku, výbavu domu či podielové fondy a hypotéku. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zas priznal rodinný dom s pozemkom v Hrubej Borši, byt v Rimavskej Sobote aj Banskej Štiavnici, auto aj hypotéku.
Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) priznal viaceré záhrady, zastavané plochy, ornú pôdu a lesné pozemky v Môťovej či Slovenskej Ľupči, ale aj byt vo Zvolene, podiely na trávnatých porastoch, ornej pôde, záhrade i na dome v Mýte pod Ďumbierom a v Humennom. Uviedol aj dve autá a úspory.
Príjmy neuviedol ani šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Priznal však byty v bratislavskom Starom Meste a Novom Meste, podiel na dome v Zlatých Moriavciach, auto, obchodný podiel v spoločnosti aj úver.

Dohady o výraznejšej zmene v cirkvi považuje teológ Konečný iba za teoretické
Dohady čo i len o výraznejšej zmene orientácie katolíckej cirkvi po smrti pápeža Františka pokladá 81-ročný emeritný profesor Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Anton Konečný iba za teoretické.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.