Užívate doplnky proti starnutiu? Váš vek určuje najlepší čas na užívanie
Kedy je najlepší čas na užívanie doplnku proti starnutiu? Vedci z University of Waterloo tvrdia, že to závisí od vášho veku.
Väčšina ľudí nepovažuje starnutie za chorobu, ale za súčasť života. Mnoho vedcov však verí, že starnutie je choroba, ktorú je možné liečiť. V roku 2015 tím medzinárodných vedcov napísal, že je „čas klasifikovať biologické starnutie ako chorobu“. Odvtedy dokonca aj Svetová zdravotnícka organizácia podnikla kroky na lepšie pochopenie procesu starnutia.
Autori novej štúdie publikovanej v akademickom žurnále iScience sa zhodujú, že starnutie je choroba a je možné ho spomaliť užívaním určitých doplnkov. Konkrétne sa zamerali na dva doplnky nikotínamid mononukleotid (NMN) a Resveratrol. Oba doplnky boli v posledných rokoch intenzívne skúmané pre ich metabolické výhody a schopnosti podporovať dlhovekosť.
Optimálny čas na užívanie doplnkov sa líši podľa veku
Pomocou zložitého matematického modelu vedci dospeli k záveru, že mladí ľudia by mali užívať doplnky NMN šesť hodín po prebudení, aby získali čo najväčší úžitok. U Resveratrolu tím odporúča, aby mladí ľudia užívali tieto doplnky v noci. Štúdia naopak zistila, že starší dospelí by mali užívať Resveratrol popoludní. Mehrshad Sadria v stanovisku univerzity uviedol:
„Je skutočne dôležité pokúsiť sa zmeniť túto nesprávnu paradigmu, že starnutie nie je liečiteľné. Nemali by sme uvažovať ako pred 30 rokmi, keď sme si mysleli, že akonáhle sa človek dostane do svojich 70 alebo 80 rokov, musí byť letargický a chorľavý.
Môžeme brať tieto lieky, ktoré môžu predĺžiť našu životnosť a zlepšiť naše zdravie. Táto štúdia je prvým krokom k pochopeniu toho, kedy je najlepší čas pre mladých ľudí a starších ľudí na užívanie týchto doplnkov výživy.“
Matematický model použitý v štúdii bol navrhnutý tak, aby simuloval cirkadiánne rytmy a metabolizmus myšej pečene. Model bol nastaviteľný, a teda schopný simulovať funkciu pečene myši v akomkoľvek veku.
„Čas, kedy jete, čo jete, čas, kedy spíte a čas, kedy cvičíte, sú všetko faktory, ktoré môžu mať vplyv na vaše telo, to, ako starnete a ako žijete,“ uzatvára spoluautorka štúdie Anita Layton. Ľudia by podľa nej mali byť pozorní voči času, kedy jedia a zabezpečiť, aby to bolo v súlade s inými vecami v ich prostredí, ktoré ovplyvňujú ich vnútorne hodiny, ako je vystavenie svetlu. Ak tak ľudia nerobia, môže to spôsobovať konflikty v telesných systémoch.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.