Prekvapivé zistenie: Liek na nechty môže pomôcť aj pri COVID-19

Liek, ktorý sa nanáša na nechty, by mohol pomôcť aj pri liečbe ochorenia COVID-19.
Nie je nezvyčajné, keď sa lieky určené na jednu diagnózu testujú aj v súvislosti s iným ochoreniami. Nová štúdia publikovaná v akademickom časopise British Journal of Pharmacology potvrdila, že aj ochranu pred COVID-19 môžeme nájsť na neobvyklých miestach. Vedci z Nemecka tvrdia, že liek používaný po celé desaťročia na liečbu infekcií nechtov na nohách môže pomôcť v boji proti koronavírusu.
Vedci z Univerzity v Münsteri tvrdia, že antifungálna látka itrakonazol dokázala v experimentoch zabiť nový koronavírus. Antidepresívum fluoxetín (Prozac) mal rovnaký účinok, no najlepšie fungoval v kombinácii s bežnejším liekom na koronavíus, remdesivirom.
Podľa nemeckých a fínskych vedcov zapojených do štúdie nové zistenia dávajú nádej k vzniku „kokteilu proti COVID-19“. Teraz dúfajú, že začnú pokusy na ľuďoch, aby dokázali, že tieto lieky sú účinné.
V experimentoch s bunkami pestovanými v laboratóriu oba lieky blokovali SARS-CoV-2. Kombinovaná liečba tiež zablokovala produkciu vírusu o viac ako 90 percent.
Vedci naďalej tvrdia, že samotné vakcíny pandémiu neskončia. Preto stále hľadajú lieky, ktoré zabránia tomu, aby sa z miernych prípadov infekcie stali závažné. Využitie už existujúcich liekov môže predstavovať lacný a bezpečný prístup k liečbe ochorenia.
Použitie osvedčených liekov však stále prináša riziká
Autori štúdie tvrdia, že použitie viac ako jedného liečiva môže byť zamerané na rôzne molekulárne dráhy COVID-19. Je to kľúčová stratégia na dosiahnutie terapeutického úspechu s nižšími dávkami liekov. Znižuje tiež pravdepodobnosť rozvoja rezistencie na lieky. Oba lieky majú klinickú licenciu a neindukujú výrazné poškodenie živých buniek v celom rozmedzí koncentrácií.
"Kombinované liečby boli tiež dobre tolerované a neboli pozorované žiadne cytotoxické účinky, keď boli bunky súčasne liečené dvojicami liekov, čo vylučuje synergickú toxicitu," píšu vedci.
Tím však varuje, že pred testovaním týchto nekonvenčných liekov na ľuďoch budú nevyhnutné dôkladné testy bezpečnosti. Vedci dodávajú:
„Kombinované lieky nesú riziko liekových interakcií, ktoré môžu viesť k zníženiu terapeutického prínosu alebo dokonca k závažným nepriaznivým účinkom. Preto je dôležité spomenúť, že v súčasnosti je známe veľké množstvo liekov, ktoré interagujú s itrakonazolom, fluoxetínom a dokonca aj remdesivirom.
Ďalej si genetická dispozícia pacienta a fyziologické alebo patofyziologické podmienky vyžadujú dôkladné vyhodnotenie vhodnej stratégie liečby. Je teda prvoradé vyhodnotiť riziká a prínosy spojené s pacientom, pretože súčasné podávanie liekov môže byť u určitých pacientov kontraindikované.“

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.