Slobodu rozhodovať o svojom tele nemá takmer polovica žien v 57 krajinách
- 8:30 14.04.2021
- New York

Stovky miliónov žien a dievčat v podstate nevlastnia svoje vlastné telá. Ich životy riadia iní.
Takmer jedna z dvoch žien v 57 krajinách sveta je pozbavená slobody spojenej s rozhodovaním o svojom tele, či už ide o pohlavný styk, používanie antikoncepcie alebo vyhľadanie zdravotnej starostlivosti, uvádza sa v správe OSN zverejnenej v stredu v New Yorku.
Autori tejto výročnej správy o stave svetového obyvateľstva, ktorú vypracoval Populačný fond OSN (UNFPA), sa vôbec prvýkrát venovali telesnej autonómii žien.
Ich správa s názvom „Moje telo je moje“ podrobne informuje o porušovaní práv žien v týchto 57 krajinách: od znásilnenia cez nútenú sterilizáciu až po zavedenie testov panenstva či mrzačenie pohlavných orgánov.
Skúmajú sa v nej aj prípady žien, ktoré nesmú rozhodovať o vlastnom tele bez obavy, že budú za to vystavené násiliu alebo že by o ich telesnej integrite rozhodoval niekto iný, približuje agentúra AFP.
V správe UNFPA sa uvádza, že „tento nedostatok telesnej autonómie má obrovské dôsledky, presahujúce hlboké škody spôsobované jednotlivým ženám a dievčatám: potenciálne potláčanie ekonomickej produktivity, podhodnocovanie zručností a následné zvyšovanie nákladov na systémy zdravotnej starostlivosti a súdnictva“.
UNFPA vo svojom dokumente poznamenáva, že iba 56 percent sledovaných krajín má zákony a politiku v oblasti komplexnej sexuálnej výchovy.
„To, že takmer polovica žien stále nemôže robiť vlastné rozhodnutia o tom, či chce mať pohlavný styk, používať antikoncepciu alebo vyhľadať liečbu, by nás všetkých malo poburovať,“ uviedla riaditeľka UNFPA Natalia Kanemová vo svojom sprievodnom vyhlásení k správe UNFPA.
„Stručne povedané, stovky miliónov žien a dievčat v podstate nevlastnia svoje vlastné telá. Ich životy riadia iní,“ konštatovala.
Správa identifikuje 20 krajín alebo území, ktoré majú zákony umožňujúce násilníkovi zosobášiť sa s obeťou znásilnenia, aby sa takto vyhol trestnému stíhaniu. Štyridsaťtri štátov zasa nemá právne predpisy o znásilňovaní v manželstve. Vo viac ako 30 krajinách sú právnymi normami zavedené obmedzenia pohybu žien mimo svojich domovov, upozorňuje tiež správa OSN.

Zelenskyj žiada pre Ukrajinu spravodlivý mier, Putin vraj nesmie byť odmenený
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, pričom odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny.

Izrael odmietol obvinenia Amnesty, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Gaze
Izrael v utorok odmietol obvinenia ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Pásme Gazy.

Nespokojný pacient v nemocnici zabil lekára
Lekár napriek okamžitému zásahu kolegov podľahol zraneniam.

Polícia zverejnila záverečnú pitevnú správu Gena Hackmana
Polícia zverejnila hlavné príčiny smrti Gena Hackmana.

Na konkláve sa nezúčastní kardinál Becciu
Taliansky kardinál s volebným právom Angelo Becciu v utorok oznámil svoju neúčasť na nadchádzajúcom konkláve, pri ktorej zástupcovia katolíckej cirkvi zvolia nového pápeža.