Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

Vakcína individuálne prispôsobená pacientom ukazuje sľubné výsledky v prvých skúškach.
Aj keď očkovanie proti rakovine môže znieť ako hudba budúcnosti, podľa vedcov sme o krok bližšie práve k tomuto riešeniu. Výskumníci z nemocnice Mount Sinai v New Yorku otestovali vakcínu proti rakovine pripravenú na mieru pre pacientov trpiacich týmto ochorením.
Tieto personalizované vakcíny proti rôznym typom rakoviny sa v prvotných skúškach ukázali ako bezpečné na použitie a prospešné pre pacientov s vysokým rizikom recidívy. Potvrdili to počiatočné výsledky prvej vázy klinickej skúšky prezentované na výročnom zasadnutí Americkej asociácie pre výskum rakoviny.
Využitie DNA nádoru na výrobu lepších liekov proti rakovine
Vedci sekvenovali nádor každého jednotlivého pacienta a zárodočnú DNA a nádorovú RNA, aby vytvorili personalizovanú vakcínu. Tím navyše zaznamenal každý pacientov cieľ špecifický pre nádor. To vedcom pomohlo získať lepšiu predstavu o tom, či imunitný systém pacienta rozpozná ciele vakcíny alebo nie.
Počas šiestich mesiacov po štandardnej liečbe rakoviny dostal každý zúčastnený pacient s rakovinou 10 dávok personalizovanej vakcíny. Lekári podávali vakcíny prostredníctvom imunostimulantu. Spoluautorka štúdie Nina Bhardwaj vo vyhlásení uviedla:
"Väčšina experimentálnych personalizovaných vakcín proti rakovine sa podáva v metastatickom prostredí, ale predchádzajúci výskum naznačuje, že imunoterapie majú tendenciu byť účinnejšie u pacientov, ktorí majú menej rozšírenú rakovinu.
Preto sme vyvinuli neoantigénovú vakcínu, ktorá sa podáva po štandardnej liečbe, ako je chirurgický zákrok pri pevných nádoroch a transplantácia kostnej drene pri mnohopočetnom myelóme, keď majú pacienti minimálne - typicky mikroskopické - reziduálne ochorenie.“
Vedci odhaľujú sľubný prvý krok
Pred podaním vakcíny mal každý pacient v skúške „štatisticky vysokú“ pravdepodobnosť recidívy rakoviny. Z 13 pacientov, ktorí dostávali personalizovanú vakcínu, malo 10 pacientov diagnózu pevného nádoru a traja mali mnohopočetný myelóm.
Po priemerne 880 dňoch nevykazovali štyria z týchto pacientov žiadne príznaky rakoviny. Ďalší štyria pokračovali v liečbe a štyria zomreli. Posledný dobrovoľník sa rozhodol ukončiť účasť na štúdii. Autori štúdie vo všeobecnosti uvádzajú, že skupina liečbu tolerovala dobre. Asi u tretiny pacientov sa však vyskytli malé reakcie v mieste vpichu.
Účelom prvej fázy klinickej skúšky je iba zaistenie bezpečnosti novej liečby. Takže v tomto zmysle bola 1. fáza do veľkej miery úspešná. Jeden pacient navyše preukázal citeľnú imunitnú odpoveď na vakcínu. U dvoch ďalších sa prejavila „silná“ reakcia na následné imunoterapeutické liečby.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.