Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke
Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?
Zrejme to neznie práve pohodlne, ale spánok bez vankúša so sebou prináša viaceré benefity. Najväčšmi sa vám poďakuje pokožka na tvári, ktorá vplyvom vankúša stráca elasticitu a mladistvý vzhľad.
Týchto 6 zmien na sebe spozorujete, ak sa počas spánku vzdáte vankúša:
1. Menej vrások
K tvorbe vrások na tvári neprispieva len nedostatok spánku, ale aj to, na čom trávite celú noc – vankúš. Väčšina vankúšov sa vyrába z bavlny, ktorá je síce pohodlná, ale pri kontakte s pokožkou spôsobuje jej deformovanie, čo vedie aj k vysychaniu. Ako už iste viete, na suchej pokožke sa rýchlejšie tvoria vrásky. Spánok bez vankúša by preto mohol vyriešiť tento problém.
2. Jemnejšia pokožka
Telo sa najlepšie cíti vtedy, keď je hydratované. To isté platí pre pokožku tváre. Ako sme už spomenuli, vankúše, ale aj obliečky ukracujú kožu o vlahu, následkom čoho stráca svoj mladistvý vzhľad. Okrem vrások sa tak na nej môžu tvoriť jazvy a vplyvom sucha môže dôjsť k predčasnému starnutiu jej buniek.
3. Zdravšia pokožka
Ak je vaša pokožka citlivá a náchylná na tvorbu akné, spánok na vankúšovej obliečke pre ňu nie je najvhodnejší. Bavlnené obliečky sú drsné a spôsobujú podráždenie, na ktoré najhoršie reaguje citlivá koža. Vo vankúši sa časom tiež hromadí množstvo baktérií, ktoré môžu zhoršiť ochorenia a poruchy pokožky.
4. Rýchlejšie hojenie
Pri spánku sa telo „prepína“ do ozdravovacieho režimu, ktorý platí aj pre pokožku tváre. Tomuto procesu ale môžu brániť vankúše, v ktorých sa hromadí maz a olej z pokožky a zvyškov mejkapu. Počas spánku sa tieto látky prenášajú na kožu a spôsobujú podráždenie.
5. Žiarivejšia pokožka
Spánok na príliš mäkkom vankúši môže obmedziť prítok krvi do oblasti hlavy a tváre. Môže to vyvolať nielen bolesť krku a hlavy, ale aj suchšiu a mdlú pokožku. Slabý krvný obeh môže tiež spôsobiť fľaky na pokožke, vyrážky a drsnú textúru.
6. Menej „spánkových vrások“
Spánkové vrásky sú tie, ktoré sa vytvoria počas spánku najmä v okolí očí, a počas dňa zmiznú. Tieto prehĺbené línie vznikajú na pokožke tváre práve vplyvom tlaku vankúša na pokožku. Opakovaná tvorba takýchto vrások môže viesť k trvalému poškodeniu pokožky.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.