Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť
Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.
Mnohí ľudia sa budia s pocitom únavy a necítia sa dostatočne bdelí preto, že ešte nie sú pripravení na prebudenie. Austrálski vedci tvrdia, že jednoduchým riešením môže byť zmena zvuku budíka. Akákoľvek chytľavá melódia pravdepodobne spôsobí, že sa budete cítiť oddýchnutí a pripravení vyraziť, akonáhle začne hrať.
Tím vedcov z RMIT University dodáva, že útlm je fyziologický jav, ktorý môže trvať až štyri hodiny. Zatiaľ čo kofeín, svetlo a teplá sprcha môže zmierniť ranné ťažkosti, vedci zistili, že niektoré zvuky dokážu znížiť útlm. Ich štúdia ukázala, že „melodické“ tóny, bez ohľadu na hudobný žáner, účinnejšie znižujú únavu v porovnaní s nemelodickým zvonením, ako je pípanie.
Autori štúdie publikovanej v akademickom časopise Journal of Sleep Disorders & Therapy definujú „melodickú“ hudbu ako čokoľvek, čo sa dá ľahko spievať alebo hmkať. Takže, ak ste fanúšikom piesne „Happy“ od Pharrella Williamsa, prebúdzanie s touto chytľavou skladbou vám ráno pomôže.
Prebúdzanie s hudbou podporuje sústredenie
Pre skúmanie efektivity prebúdzania na hudbu autori štúdie navrhli vlastnú aplikáciu, aby sa účastníci mohli prebúdzať s rôznymi melódiami vo svojom smartfóne. Po prebudení museli okamžite spustiť úlohu podobnú hre na meranie bdelosti. Vedci v stanovisku uvádzajú:
„Melodické zvuky budíka viedli k tomu, že účastníci mali rýchlejšie a presnejšie reakcie v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá sa zobudila pomocou klasických zvukov budíka bez melódie.“
Nie všetci si však môžu vybrať, aká melódia ich bude budiť. Príkladom sú vojaci či záchranári a hasiči. Vedci sa pozreli aj na tieto zvuky alarmu a skúmali, ako efektívne môžu rôzne sirény prebudiť telo.
Vedec Stuart McFarlane a jeho tím dodávajú, že zvuky v nízkej tónine alebo dokonca zvuk ľudského hlasu sa javí ako efektívnejší pri znižovaní útlmu ako alarm alebo siréna. Deti v štúdii vykazovali lepšie časy odozvy a pamäťové schopnosti, keď počuli zvuky v nízkej tónine
Prečo sú zvuky v nízkej tónine efektívnejšie?
Vedci sa domnievajú, že to súvisí so spôsobom, akým je zvuk spracovaný vnútorným uchom a mozgom. Predchádzajúce štúdie zistili, že hudba aktivuje určité oblasti mozgu, ktoré riadia pozornosť. Vedci sa však stále snažia prísť na to, ako a prečo sa to deje.
Tím dodáva, že efektívnejšie budíky môžu dokonca zlepšiť bdelosť v mnohých ďalších situáciách, napríklad pri prevencii mikrospánku za volantom.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.