• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.4.2025Meniny má Slavomír
16°Bratislava

4 druhy predmetov, ktoré by ste nemali dávať na charitu a do second-handu

  • 21:51 16.04.2021
  • Svet
4 druhy predmetov, ktoré by ste nemali dávať na charitu a do second-handu

Ani charita alebo second-hand nie je miesto, kam sa môže všetko odložiť. Niektorých predmetov by sme sa mali zbaviť iným spôsobom.

Pri upratovaní sa vám určite neraz stalo, že ste natrafili na predmet, ktorý doteraz ležal v kúte dlho nepoužívaný. Čo s ním? Jedna z najľahších a najšetrnejších možností, ktorá sa ponúka, ak ide o vec, ktorá nie je celkom zničená, je darovať ju na charitu alebo do second-handu. Predtým sa ale treba zamyslieť.

Britská Spoločnosť charitatívneho predaja záujemcom radí, aby si predtým, ako niečo darujú na charitu, premysleli, či existuje šanca, že daný predmet niekto reálne potrebuje a využije.

Na Slovensku existuje celá škála obchodov s opotrebovaným tovarom, pričom najčastejšie v nich možno nájsť oblečenie, no často sa takto predávajú aj knihy, elektrospotrebiče či nábytok. Sú však niektoré predmety, ktoré sa málokedy oplatí darovať:

Predmety z páru, ktorým chýba druhý kus. Väčšina charitatívnych obchodov či second-handov neodmietne zachovalé topánky či rukavice. Ak vám ale z páru chýba jeden kus, nestrácajte čas darovaním takýchto predmetov – šanca, že sa predajú, je naozaj minimálna.

Ťažko zašpinené predmety. Takéto predmety nepredáte, a navyše riskujete možnosť, že pri predaji zašpinia aj iný tovar.

Nefunkčná elektronika. Na charitu alebo do second-handového predaja môžete v niektorých obchodoch umiestniť aj elektronické spotrebiče, ale len pod podmienkou, že sú stále plne funkčné. Obchody z bezpečnostných dôvodov neprijímajú nefunkčné zariadenia.

Bezpečnostné predmety alebo pomôcky na predpis. Z bezpečnostných dôvodov nie je vhodné predávať použité detské autosedačky či prilby na bicykel. Kupujúci si totiž nemôže byť istý tým, či taký predmet nebol súčasťou dopravnej nehody, a teda či je stále bezpečné ho používať. Na charitu tiež netreba nosiť okuliare, barle a iné pomôcky na lekársky predpis.

Čo robiť s predmetmi, ktoré sa nedajú darovať alebo predať

Ak ste zistili, že daný predmet nie je vhodné darovať charite alebo predať second-handu, ako prvá možnosť sa ponúka vyhodiť ho alebo zaniesť do príslušného recyklačného zariadenia.

Ak ste doma našli obuv alebo odevy, ktoré sú poškodené, pred darovaním ich môžete opraviť buď svojpomocne alebo pomocou krajčírky či brašnára. Majte však na pamäti, že niektoré obchody a charity neprijímajú ani takýto tovar.

Elektroniku, ktorá je už nefunkčná, môžete skúsiť reklamovať alebo nechať opraviť v autorizovanom servise, aby vám ďalej slúžila. Ak sa vám nič z toho nepodarí, stále môžete skúsiť šťastie v internetovom bazári.

Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor

Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor

VČERA - 20:25Zaujímavosti

Na trendovej sladkosti sa pokúšajú zarobiť aj podvodníci. Ako rozoznať podvod?

Karol Duchoň by dnes slávil 75. narodeniny

Karol Duchoň by dnes slávil 75. narodeniny

VČERA - 6:54Zaujímavosti

Slovenská verejnosť si tento rok na Veľkú noc pripomína polokrúhle jubileum od narodenia významnej osobnosti populárnej hudby.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť

20:04 20.04.2025Zaujímavosti

Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet

8:06 20.04.2025Zaujímavosti

Muž bol v hotelovej izbe so svojou milenkou.