4 druhy predmetov, ktoré by ste nemali dávať na charitu a do second-handu
- 21:51 16.04.2021
- Svet
Ani charita alebo second-hand nie je miesto, kam sa môže všetko odložiť. Niektorých predmetov by sme sa mali zbaviť iným spôsobom.
Pri upratovaní sa vám určite neraz stalo, že ste natrafili na predmet, ktorý doteraz ležal v kúte dlho nepoužívaný. Čo s ním? Jedna z najľahších a najšetrnejších možností, ktorá sa ponúka, ak ide o vec, ktorá nie je celkom zničená, je darovať ju na charitu alebo do second-handu. Predtým sa ale treba zamyslieť.
Britská Spoločnosť charitatívneho predaja záujemcom radí, aby si predtým, ako niečo darujú na charitu, premysleli, či existuje šanca, že daný predmet niekto reálne potrebuje a využije.
Na Slovensku existuje celá škála obchodov s opotrebovaným tovarom, pričom najčastejšie v nich možno nájsť oblečenie, no často sa takto predávajú aj knihy, elektrospotrebiče či nábytok. Sú však niektoré predmety, ktoré sa málokedy oplatí darovať:
Predmety z páru, ktorým chýba druhý kus. Väčšina charitatívnych obchodov či second-handov neodmietne zachovalé topánky či rukavice. Ak vám ale z páru chýba jeden kus, nestrácajte čas darovaním takýchto predmetov – šanca, že sa predajú, je naozaj minimálna.
Ťažko zašpinené predmety. Takéto predmety nepredáte, a navyše riskujete možnosť, že pri predaji zašpinia aj iný tovar.
Nefunkčná elektronika. Na charitu alebo do second-handového predaja môžete v niektorých obchodoch umiestniť aj elektronické spotrebiče, ale len pod podmienkou, že sú stále plne funkčné. Obchody z bezpečnostných dôvodov neprijímajú nefunkčné zariadenia.
Bezpečnostné predmety alebo pomôcky na predpis. Z bezpečnostných dôvodov nie je vhodné predávať použité detské autosedačky či prilby na bicykel. Kupujúci si totiž nemôže byť istý tým, či taký predmet nebol súčasťou dopravnej nehody, a teda či je stále bezpečné ho používať. Na charitu tiež netreba nosiť okuliare, barle a iné pomôcky na lekársky predpis.
Čo robiť s predmetmi, ktoré sa nedajú darovať alebo predať
Ak ste zistili, že daný predmet nie je vhodné darovať charite alebo predať second-handu, ako prvá možnosť sa ponúka vyhodiť ho alebo zaniesť do príslušného recyklačného zariadenia.
Ak ste doma našli obuv alebo odevy, ktoré sú poškodené, pred darovaním ich môžete opraviť buď svojpomocne alebo pomocou krajčírky či brašnára. Majte však na pamäti, že niektoré obchody a charity neprijímajú ani takýto tovar.
Elektroniku, ktorá je už nefunkčná, môžete skúsiť reklamovať alebo nechať opraviť v autorizovanom servise, aby vám ďalej slúžila. Ak sa vám nič z toho nepodarí, stále môžete skúsiť šťastie v internetovom bazári.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.