Pre toto by ste z verejných toaliet mali odísť hneď po spláchnutí

Zdržiavanie sa na verejných toaletách aj po vykonaní potreby predstavuje riziko. Vedci sa pozreli na rýchlosť šírenia aerosólov vo vzduchu po spláchnutí.
Netvrdíme, že sú medzi nami takí, ktorí si radi predlžujú čas strávený na verejných toaletách, ale k hŕbe dôvodov sa pridal ďalší, ktorý nabáda opustiť ich priestory čím skôr po vykonaní potreby.
Štúdia publikovaná v žurnále Physics of Fluids vysvetľuje, že každé spláchnutie toalety produkuje obrovské množstvo aerosólových častíc, z ktorých mnohé obsahujú stopy moču, výkalov, či dokonca vírusov, ako je SARS-CoV-2.
Vzduchom prenášané kvapôčky sa dnes považujú za hlavný zdroj prenosu nového koronavírusu. Rizikom sú podľa autorov štúdie najmä verejné toalety, ktoré sú nedostatočne vetrané. Pri analýze vzoriek moču a stolice sa v nich totiž našlo menšie množstvo životaschopných vírusových častíc.
Vedci skúmali rýchlosť, akou splachovanie prispieva k tvorbe aerosólov, na hĺbkovo čistených verejných toaletách s „normálnymi podmienkami vetrania“. Na mužské aj ženské toalety umiestnili do rôznych výšok počítadlá častíc a päťkrát v priebehu piatich minút splachovali záchod aj pisoár.
„Po asi trojhodinovom testovaní, v rámci ktorého sme spláchli viac ako stokrát, sme zaznamenali zvýšenú úroveň aerosólov v okolitom prostredí, pričom celkové množstvo kvapôčok generovaných pri každom splachovacom teste hraničilo s niekoľkými desiatkami tisíc,“ uvádza v stanovisku k výskumu autor Siddharta Verma.
Verma dodáva, že pisoáre aj toalety pri splachovaní produkujú množstvo kvapôčok menších ako 3 mikrometre. Ak obsahujú infekčné mikroorganizmy, môžu predstavovať značné riziko nákazy. Keďže sú miniatúrne, vo vzduchu sa môžu držať dlhšiu dobu.
Prítomnosť mikročastíc zaznamenali aj vo výške 1,52 metra nad toaletou. V takejto výške sa podľa vedcov držia najmenej 20 sekúnd po spláchnutí. Na konci splachovacieho cyklu sa počet aerosólov vo veľkosti 0,3 až 0,5 mikrometrov vo vzduchu zvýšil o 69,5 percent. Aerosóly vo veľkosti 0,5 až jeden mikrometer boli o 209 percent početnejšie a tie s veľkosťou jeden až tri mikrometre boli početnejšie o 50 percent.
Nepomôže ani prikrytie doskou
Vedci predpokladajú, že infekčné aerosóly dokážu z toalety uniknúť cez škáru medzi doskou a sedadlom. Ich koncentrácia vo vzduchu totiž nebola oveľa nižšia ani po prikrytí toalety pred spláchnutím.
Ešte horšou správou je, že potešujúce účinky neprináša ani ventilácia. „Ventilačný systém nebol efektívny pri odstraňovaní aerosólov, hoci v toaletách sa optimálne vetralo,“ píšu vedci. Z toho podľa nich vyplýva, že „viacnásobné splachovanie môže po čase prispieť k nahromadeniu vysokého množstva potenciálne infekčných aerosólov na verejných toaletách.“

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.