Video: Ťažko skúšaná Austrália dostala ďalšiu ranu. Po lejakoch bojuje so zamorením
- 21:39 27.04.2021
- Kumbia
Austráliu najprv trápili dažde s povodňami, neskôr migrácia jedovatých pavúkov. Farmári si dnes lámu hlavu nad premnožením hlodavcov, ktoré by mohli vážne narušiť chod poľnohospodárstva.
Austráliu v marci 2021 zmiatla vlna lejakov, ktorá si vyžiadala niekoľko obetí. Po nej prišla nebezpečná vlna smrteľne jedovatých pavúkov, ktoré si hľadali úkryt pred záplavami v domácnostiach vyčerpaných Austrálčanov. Ťažko skúšaný kontinent má teraz dočinenia s ďalšou pliagou – myšami.
Myši zamorili austrálsky vidiek už začiatkom roka, no podľa farmára Juliana Crossa z mesta Kumbia (štát Queensland) došlo počas Veľkej noci k vypuknutiu druhej vlny zamorenia. „Zopár sa ich tu predtým našlo, ale nikdy nie až toľkoto, a stále to nekončí,“ uviedol Cross pre ABC News.
Did an assessment of Mice in Canola Stubble last night with my new thermal spotter. Very few Mice were observed in the headlights. This was baited 5 days ago with 1kg Bait. pic.twitter.com/fPBAc7M7yQ
— Troy Johnson (@johnogrub74) March 31, 2021
„Prehryzú sa do klasov a žerú kukuricu a fazuľu – hryzú struky a tie potom vednú. Myši aj papagáje si odhryznú len kúsok a zvyšok nechajú tak, takže 90 percent putuje do koša,“ sťažuje sa vyčerpaný farmár.
Nádej vkladajú do zimy
Príchod zimy by v Austrálii podľa mnohých mohol aspoň čiastočne zažehnať mor hlodavcov. Pre farmárov ako je Cross je zima jedinou nádejou na záchranu úrody. Vedecká a priemyselná výskumná organizácia Commonwealthu (CSIRO) ale farmárom odporúča proaktívnejší prístup.
„Už sme počuli, ako premorenie skončilo vďaka lejakom aj mrazom, ale veľa pravdy na tom pravdepodobne nie je,“ hovorí Steve Henry z CSIRO. Podľa neho si myši vyhrabávajú nory hlboko pod zemou, takže ľahko uniknú pred vrtochmi počasia.
„Počas zimy dôjde k spomaleniu množenia … a myši sa uložia na spánok, takže na jar ich znovu uvidíme,“ varuje Henry.
Henry farmárom odporúča, aby pri nastavovaní pascí postupovali spoločne. Pasce by pritom nemali mať v poliach umiestnené neustále, a treba ich osadiť asi šesť týždňov pred výsadbou.
Agronómka Mikaela Meersová pre ABC News uvádza, že za posledné dni sa myši presunuli v rámci Nového Južného Walesu do južnejších teritórií a ničia predovšetkým ryžové polia.
„Začína to byť veľký problém, pretože v ryžových poliach sa kvôli vode nedajú umiestniť pasce,“ hovorí Meersová. Ani podľa nej sa chladnejším počasím všetko nevyrieši, pretože myši sa usádzajú v prikrytej slame, kde zimu prečkajú a opäť sa začnú množiť.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.