V týchto fabrikách sa najviac šíri COVID-19
Na epidemiologickú situáciu v regiónoch vplývajú aj druhy miestnych fabrík.
Náchylnosť obyvateľov na šírenie nového koronavírusu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Podľa novej štúdie publikovanej v akademickom žurnále Food Policy môžu svoju úlohu zohrávať aj továrne vo vašom okolí. Vedci v Kalifornii tvrdia, že ak komunity žijú v blízkosti veľkých závodov na balenie mäsa, zvyšuje sa rýchlosť prenosu nového koronavírusu a vedie to k miliardovým ekonomickým škodám.
Tím vedcov z University of California-Davis odhaduje, že 334 000 prípadov COVID-19 je zapríčinených expozíciou mäsokombinátom. Ich výskum odhalil, že okresy s továrňami na spracovanie hovädzieho a bravčového mäsa majú viac ako dvojnásobnú mieru infekcie na obyvateľa oproti priemeru. Kraje so závodmi na spracovanie kuracieho mäsa mali rýchlosť prenosu vírusu o 20 percent vyššiu ako je bežné.
Štúdia skúmala stratu miezd a úmrtnosť v tomto priemysle. Správa však nezahŕňala náklady na dlhodobú zdravotnú starostlivosť a náklady spojené so zlepšením bezpečnosti pracovníkov počas COVID. Hlavná autorka štúdie Tina Saitone uviedla:
„Aj keď sme videli počiatočný nárast v prípadoch, ktoré možno pripísať továrňam na balenie mäsa, v priebehu času bola miera infekcie na obyvateľa rovnaká ako v krajoch bez nich, čiastočne preto, že závody na balenie mäsa zaviedli veľa protokolov na ochranu zamestnancov.“
Čo vedie k šíreniu COVID-19?
Saitone pripúšťa, že existuje veľa faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť nákazy COVID-19 na úrovni kraja. Tím UC-Davis sa pokúsil analyzovať niekoľko z nich, vrátane počtu domovov sociálnych služieb a nápravnovýchovných zariadení. Štúdia tiež brala do úvahy povinný home office, miestne hygienické opatrenia, hustotu obyvateľstva, demografické údaje, ekonomické faktory a celkový zdravotný stav obyvateľov - to všetko môže zvýšiť alebo znížiť šírenie koronavírusu. Ich odhady sa zameriavali na infekcie prichádzajúce do 150 dní od prvého hláseného prípadu COVID v každom kraji.
Keďže závody na balenie mäsa pravdepodobne prispievajú k pandémii, niektorí kritici požadujú, aby sa priemysel zameral na viac menších tovární. Vedci tvrdia, že vďaka tomu by v budúcnosti pandémia nemusela tak silne narušiť dodávky potravín na vnútroštátnej úrovni.
Štúdia bohužiaľ tiež poznamenáva, že by to stálo obrovské náklady, ktoré by sa odzrkadlili na nákladoch na jedlo. Niektorí ekonómovia sa naopak domnievajú, že kľúčom k zvýšeniu bezpečnosti výroby mäsa bude prechod na automatizáciu. Autori štúdie poznamenávajú, že technologické inovácie v hydinárskom priemysle sú jedným z dôvodov, prečo je ich miera infekcie počas pandémie nižšia ako u iných výrobcov mäsa.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.