7 bežných chýb, kvôli ktorým vám žltnú zuby
Ak si myslíte, že k žltnutiu zubov prispieva len tabak alebo káva, ste na omyle. Aj taká bežná činnosť, ako je plávanie môže zapríčiniť zmenu sfarbenia.
Vedome to zrejme neregistrujete, ale je 94-percentná šanca, že si pri prvom stretnutí na druhej osobe ako prvé všimnete jej úsmev. Pre dobrý dojem je dôležité dbať o vzhľad a zdravie zubov, ale mnohí to robíme nesprávne.
Existuje oveľa viac činností a potravín ako len káva a čierny čaj, ktoré nám kazia belosť zubov. Pozrite si niektoré z nich:
1. Bobuľové ovocie
Foto: Alena Haurylik/Shutterstock.com
Čerstvé bobuľové ovocie, ako sú čučoriedky, maliny či ríbezle, prospieva zdraviu v mnohých ohľadoch, ale zároveň môže prispieť k zmene farby zubov, a to najmä pokiaľ ide o tmavšie druhy. Ovocie sa takto nespráva len v čerstvom stave, ale aj keď je súčasťou džemov, koláčov či želatíny. Jedinou výnimkou sú jahody, ktoré zuby naopak bielia.
2. Vyhýbate sa ľadovému čaju
Inštinkty vám zrejme napovedajú, že čaj nie je najvhodnejším prostriedkom na bielenie zubov, no pokiaľ ide o ľadový a svetlý variant, opak je pravdou. Zatiaľ čo malinovky a sladené nápoje rozkladajú zubnú sklovinu, ľadový čaj sa stará o bielosť zubov.
Väčšina čajov obsahuje organickú zlúčeninu kyselinu jablčnú, ktorá má bieliace účinky. Vyskytuje sa aj v jahodách a k jej ďalším schopnostiam patrí podpora tvorby slín, ktorá chráni pred poškodením zubov a zmenou ich farby.
3. Plávanie
Ak patríte k nadšeným alebo profesionálnym plavcom a v bazéne strávite aj 6 hodín za týždeň, aj vy ste vystavení vyššiemu riziku žltnutia zubov. Pri plávaní sa voda môže nechtiac dostať do úst a chemikálie, ktoré sa používajú na jej čistenie, tu robia neplechu. Z chlóru môžu zuby zožltnúť až zhnednúť a táto látka okrem toho oslabuje sklovinu, takže zuby sú po nej citlivejšie.
4. Ústna voda
Foto: goffkein.pro/Shutterstock.com
Vďaka ústnej vode máme svieži dych, ale predtým, ako si kúpite ďalšiu, skontrolujte etiketu. Niektoré látky pridávané do ústnej vody môžu reagovať so zložkami jedla, a namiesto bielenia zubov tak otupia ich lesk a belosť. Ak sa chcete vyhnúť tomuto efektu, hľadajte ústnu vodu bez obsahu chlórhexidínu a eukalyptolu a používajte ju len večer pred spaním.
5. Niektoré zubné kefky
Zubné kefky s tvrdými štetinami nám zvyknú dať pocit, že sme si zuby vyčistili lepšie ako s použitím mäkších štetín. Príliš agresívne čistenie zubov ale môže oslabiť ich sklovinu, kvôli čomu sú zuby náchylnejšie na vznik kazov a škvŕn. Kefku je tiež nutné meniť hneď ako štetiny na tej starej začnú meniť svoj tvar.
6. Niektoré koreniny
Korenie premení mdlé jedlo na kulinársky zážitok, ale pre zachovanie zdravia zubov by sme sa mali niektorým druhom radšej vyhnúť. Hovoríme napríklad o karí, z ktorého môžu zuby ostať žltkasté. Pri používaní korenia preto voľte menej pigmentované bylinné koreniny, ako je tymián alebo škorica.
7. Stres
Foto: Lolostock/Shutterstock.com
Samotný stres k žltnutiu zubov neprispieva, no podieľajú sa na tom príznaky, ktoré ho sprevádzajú. Ak ste sa neraz prichytili pri škrípaní zubami, nečudujte sa, že si ich tým ničíte.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.